نورمحمد ثاقب در گفتگو با وطن24؛ آمریکا افغانستان ناامن می‌خواهد

آگاهان سیاسی تلاش آمریکا برای بزرگنمایی داعش در افغانستان را نوعی تلاش این کشور برای دخالت در امور داخلی افغانستان دانسته و می‌گویند کابل با اقدامات مناسب نگذارد آمریکا هم‌چنان افغانستان را بی‌ثبات نشان دهد.

نورمحمد ثاقب، آگاه سیاسی در غرب کشور در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: «آمریکا به عنوان یک قدرت فتنه‌انگیز شناخته می‌شود که همواره برای ایجاد فضای متشنج در کشورها تلاش کرده و جنگ‌ورزی همیشه به نفع این کشور بوده است.»

به گفته او، بارها سران آمریکا اعلام کرده و می‌کنند که به دنبال تعقیب سران داعش در افغانستان اند و یا داعش خطر جدی برای منطقه و فرا منطقه است که این گفته‌ها بهانه‌ای برای مداخله در امور داخلی کشورها و نوعی تلاش برای ناامن نشان دادن یک کشور مستقل دیگر است.

ثاقب تاکید می‌کند که بخشی دیگر از اهداف که آمریکا با این گفته‌ها دنبال می‌کند رقابت ژئوپلوتیکی با روسیه و چین به عنوان قدرت‌های تاثیرگذار جهان است.

وی علاوه می‌کند که آمریکا با وجود تلاش تاثیرگذار امارت اسلامی جهت سرکوب داعش و یا هر گروه دیگر بازهم دست از مداخلات برنمی‌دارد، چون منافع آن در ایجاد ناامنی در افغانستان تامین می‌شود.

ثاقب از امارت اسلامی می‌خواهد برای مقابله با این حجمه‌ها همکاری‌ها را برای مبارزه با گروه‌های ناامن ساز افزایش داده و با مردم همکاری معنی‌دار داشته باشد.

به عقیده وی، برخی ملحوظاتی از سوی جامعه جهانی نسبت به مسایل آموزش و نوع حکومت مطرح است که امارت اسلامی با برطرف کردن آن و گسترش همکاری با کشورهای منطقه و فرامنطقه می‌تواند جلوی حرکت‌های دخالت‌گونه آمریکا را بگیرد.

این درحالی است که اخیرا معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که داعش را در افغانستان و پاکستان تعقیب می‌کند.

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.