نقش سرقت‌های مسلحانه هرات در ایجاد تنش قومیتی
نقش سرقت‌های مسلحانه هرات در ایجاد تنش قومیتی

مسئولان امر این هشدار را نباید نادیده بگیرند که چالش امنیتی و جنایی داخل هرات، دارد این شهر را در آشوب تنش‌های قومی و حتی مذهبی غوطه ور می‌کند و این دود و خاکستر از آتشی است که برخی مسئولان امنیتی نواحی به پا کرده‌اند.

در روز سوم عید فطر در منطقه جبرئیل شهر هرات رویدادی رخ داد که آغازگر حوادثی دیگر و خون بار بود.

حادثه‌ای که برای هیچ یک از هرات نشنینان قابل پذیرش نبوده و نیست.

در حادثه اول که قبل از ظهر رخ داده بود، سه جوان از منطقه جبرئیل که برای گردش از خانه‌های خود بیرون آمده بودند، با حمله فرد مسلحی روبرو شدند.

این فرد که در جبرئیل سارق خوانده می‌شود و کاملا هم ناشناس باقی مانده، یک تن از این جوانان را با شلیک گلوله به سر از بین برده و دو نفر دیگر را هم شدیدا زخمی کرده است.

چنین رویدادی به تعقیب خود واکنش‌های متفاوت مردمی را به دنبال داشت و در نهایت سبب شد تا عده‌ای از جوانان خود رای جبرئیل، به صورت غیر مسئولانه شمار دیگر از افراد عابر را مورد آزار قرار داده، یکی را کشته و چند تن دیگر را زخمی بسازند.

در قدم نخست باید اذعان داشت که هر واکنش غیر مسئولانه و خودسری‌های خلاف قانون، مردود است و عمل جرمی در دایره حکومتی محسوب می‌شود اما آیا ریشه اصلی مشکل همین قضیه است؟ بدیهی است که چنین چیزی در تفکر هیچ انسان منطقی نمی‌گنجد.

در این اواخر سر و صداهای زیادی از سرقت‌های مسلحانه و کشتار جوانان و مردم بی‌گناه به دست این قبیل سارقان در نقاط مختلف هرات از جمله همین منطقه جبرئیل به گوش رسیده است.

آغازگر اتفاقات اخیر و مشابه آن در هرات سارقان مسلحی است که بدون هیچ محدودیتی در هر جایی که خواسته باشند، دست به راهزنی و در صورت مقاومت مردم، کشتار آنان می‌زنند.

این گونه تخلفات و جنایات در زیر سایه و ساحه امنیتی نیروهای پولیس و دیگر ارگان‌ها رخ می‌دهد و کما اینکه وظیفه مسئولان امنیتی، حفاظت از امنیت جانی، مالی و روانی مردم است.

سارقان مسلح که حالا به غده سرطانی شهر و ولایت هرات تبدیل شده‌اند و در کنار فعالیت‌های آنان در برخی نواحی، سکوت و بی‌تفاوتی برخی از آمران حوزه‌های امنیتی دیده می‌شود، عامل اصلی جنگ‌ها،  نزاع و تنش‌های قومیتی هستند.

بر این ادعا که در منطقه جبرئیل هرات که نسبتا مشخص است اکثریت از قوم هزاره حضور دارند و چنین حوادثی را از جانب برخی باشندگان دیگر نقاط شاهد می‌شوند، قربانی این قضیه هستند و در نقطه مقابل در دیگر منطقه که اکثریتش از مردم دیگر اقوام مسکن دارند با حضور افراد غیر محلی روبرو میشوند، همین وضعیت را دارا می‌باشند.

در این میان خودسری‌‌های عده‌ای از هیاهوگران ناپخته و اقدامات غیر قانونی آنان، سبب می‌شود مسئله اصلی که فعالیت پر جنب و جوش سارقان مسلح می‌باشد به کنار زده شود و خروجی این چالش، درگیری‌های قومی را نشان دهد.

این خلاء امنیتی را نشان می‌دهد که به دلیل عدم مقابله با عاملان تخلف، عده‌ای با استفاده از هیجانات مردمی، اقدام به تحرکات مسلحانه موازی با دولت بزنند.

چیزی که کشورمان را تا کنون به عقب ماندگی کشانده و رویدادهای بزرگ و ناگواری را رقم زده است.

اما راه کاری که به تکیه زدگان بر جایگاه‌های امنیتی در این عرصه می‌تواند ارائه شود، توجه جدی به رگه‌های چالش‌های امنیتی هر محل و ناحیه است.

به این معنا که تدبیر و مدیریت خود را از سطوح خورد در محلات و نواحی به خرج برسانند و نظارت به مراتب بیشتر از گذشته بر عملکرد آمران حوزه‌های پولیس داشته باشند.

متاسفانه در بسیاری از موارد گزارش شده که شماری از آمران این حوزه‌های امنیتی به شکل پنهانی با باندهای سرقت‌های مسلحانه در تعامل بوده و کمترین نمودش هم فراوانی راهزنی‌ها و بی‌تفاوتی‌های این مسئولان می‌باشد.

در نهایت مسئولان امر این هشدار را نباید نادیده بگیرند که چالش امنیتی و جنایی داخل هرات، دارد این شهر را در آشوب تنش‌های قومی و حتی مذهبی غوطه ور می‌کند و این دود و خاکستر از آتشی است که برخی مسئولان امنیتی نواحی به پا کرده‌اند.

این اتهامات، شک و شبهات را این مسئولان تنها می‌توانند با نشان دادن امنیت و ریشه کن کردن رخدادهای این چنینی از تمام نقاط شهر هرات از خود به دور بسازند.

  • نویسنده : یحیی فولادی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24