نشست علمی علمای دینی هرات پیرامون وحدت اسلامی در مرکز فرهنگی ایران

به مناسبت میلاد پرسعادت حضرت محمد مصطفی(ص) و هفته اخوت اسلامی، در مرکز فرهنگی ایران در هرات همایشی با حضور چهره‌های مطرح علمای دینی شیعه و سنی برگزار شد.

در این برنامه کارشناسان و مسئولان دولتی که دعوت شده بودند، به صورت تخصصی پیرامون وحدت میان امت اسلامی سخنرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، سیدمحمد شیرزادی، رئیس اداره حج و اوقاف ولایت هرات در صحبت‌های خود بیان کرد که “اختلاف” مسئله واقعی و عینی در میان مسلمانان و فرق مختلف است.

به بیان او، وقتی حرف از وحدت به میان میاید که اختلافی وجود داشته باشد و برای رفع این اختلاف و ایجاد وحدت، بهترین راهکار شخصیت والای حضرت محمد(ص) است که از ابتدا تا انتها، برای تمام مخلوقات، رحمت و نشانه وحدت می‌باشند.

او بیان کرد که یکی از آموزه‌های پیامبر اسلام که وحدت آفرینی کرد، ایجاد پیمان اخوت میان مهاجرین و انصار در صدر اسلام بود و این چنین وحدتی می‌بایستی در عصر حاضر هم بین کل امت اسلامی شکل بگیرد.

از سویی هم عبدالمجید صمیم، استاد علوم دینی و الهیات در دانشگاه هرات وحدت را دست کشیدن از یک مذهب و گرویدن به مذهب دیگر نمی‌داند.

به گفته او، معنای وحدت این است که عموم مسلمانان با هر گرایش فکری و عقیدتی در کنار هم دیگر زندگی کنند و برای پیشرفت و موفقیت به اتحاد سیاسی دست یابند.

آقای صمیم تصریح کرد: “وقتی من اجازه دارم که تعریف و تفسیری از نصوص و روایات داشته باشم، این حق را هم به دیگران باید بدهم که این حق رای را برای خود داشته باشند.”

این فوق کارشناس علوم دینی تاکید کرد که هفته وحدت اسلامی، می‌تواند جرقه موفقیت‌های بزرگی را برای جامعه اسلامی به وجود بیاورد.

با این حال رایزن فرهنگی ایران در هرات می‌گوید عمل به سیره و روش پیامبر اسلام، بیشتر از هر زمانی برای مسلمانان واجب شده است.

به بیان علی اصغر رضایی دستجردی: “درست در زمانی به سر می‌بریم که ضمن اشغال بلاد اسلامی توسط بیگانگان، جنگ‌های عده‌ای زیر نام اسلام بر علیه مسلمانان شکل گرفته است.”

او مطرح کرده است که بهترین نمونه وحدت میان مسلمانان را در دوستی بین مردم ایران و افغانستان می‌توان دید که همواره در آسانی‌ ها و مشکلات کنار هم بوده‌اند.

هفته اخوت و وحدت اسلامی امسال در هرات به شکل بی سابقه‌ای تجلیل شده است.

تفاوت قضیه در آنجاست که این بار بیشتر از هر زمان دیگری، مردم این ولایت به گرامی داشت از این ایام روی آورده‌اند.

 

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.