نشست سوم دوحه عصر امروز برگزار می‌شود

نشست سوم دوحه سر امروز، یک‌شنبه(10 سرطان) با حضور نماینده امارت اسلامی و هیئت‌های کشورهای مختلف جهان به میزبانی سازمان ملل متحد در دوحه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری وطن24، هیئت امارت اسلامی به رهبری مولوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت به این نشست رفته است.

مجاهد روز گذشته، قبل از سفر به دوحه طی کنفرانس خبری گفت که روی موارد مختلف از جمله رفع تحریم‌ها، مبارزه با مواد مخدر و گسترش روابط با کشورها صحبت خواهد شد.

او گفته بود این سفر به حل مشکلات مردم افغانستان تمام می‌شود و حکومت از هر فرصت که برای بهبود اوضاع و حل مشکلات مردم بی‌انجامد از آن استفاده می‌کند.

«این سفر دشمنی با هیچ جهتی نیست و تعامل با تمام جهات است که باید درک شود و از آن استفاده شود؛ از تمام کشورها می‌خواهیم که مردم افغانستان را در شرایط سخت تنها نگذارند و کشورها در آبادی و بهبود اوضاع اقتصادی سهم بگیرند.»

نماینده ویژه ایران، پاکستان و هیئت‌های اروپایی و آمریکایی نیز در این نشست حضور یافته‌اند.

حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در صفحه ایکس خود نوشته است: «به منظور شرکت در سومین نشست دوحه در رأس هیئتی عازم قطر هستم.»

قمی گفته است: هدف ما تبیین مواضع، انتقال نگرانی‌های تهران درباره افغانستان و توضیح سیاست‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی ایران در زمینه اتباع حاضر در کشور به مقامات سازمان ملل و کشورهای شرکت‌کننده در نشست می‌باشد.

شرایط پیچیده و خطیر افغانستان و منطقه، نیازمند رایزنی‌های همه‌جانبه با تمامی طرف‌هاست.

با این حال، ذاکر جلالی، از مقامات وزارت خارجه در مورد برگزاری این نشست جزئیاتی نیز ارایه کرده است.

او گفته بر اساس اجندا، افتتاحیه رسمی نشست سوم دوحه از ساعت ۶:۴۵ عصر به وقت محلی ۳۰‌ام جون شروع و در ساعت ۸:۴۵ پایان می یابد.

در روز دوم (۱ جولای) دو جلسه جداگانه برای هر دو موضوع برگزار می شود. از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۱:۰۰ در مورد تحریم های مالی و بانکی و بخش خصوصی بحث و تبادل نظر می شود و جلسه دوم از ساعت ۱۱:۳۰ صبح تا ۲:۰۰ بحث هایی در مورد مبارزه با مواد مخدر و حفظ روند پیشرفت وجود دارد.

با پایان این بحث، نشست دوحه ۳ در روز دوم رسما به پایان می رسد. سخنگوی ملل متحد نیز این نشست را دو روزه اعلام کرده است.

 

اکثر شرکت کنندگان پس از پایان رسمی جلسه دوحه را ترک می کنند. اگر برخی از نمایندگان بعد از جلسه به صورت انفرادی ملاقات هایی داشته باشند، مربوط به نشست دوحه ۳ نیست.

این درحالی است که در دو نشست قبلی نمایندگانی امارت اسلامی حضور نداشتند. سازمان ملل تاکید کرده که به منظور رسیدن به تفاهم و گفتگو روی چالش‌ها این نشست‌ها برگزار می‌شود.

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.