نزدیک به 60 درصد از بانوان ولسوالی‌های هرات در انتخابات شرکت نمی‌کنند

شماری از بانوان مقابل کمیسیون حقوق بشر هرات گرد آمده و خواهان توجه مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات به این موضوع شدند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، حلیمه سلیمی، مسئول شبکه زنان افغان در هرات می‌گوید: این شبکه نزدیک به یک هزار فورم‌ نظر سنجی را در 9 ولسوالی این ولایت توزیع کردند تا میزان شرکت مردم در انتخابات پیشرو را ارزیابی کنند.

او گفت این فورم‌ها در میان بانوان و مردان در ولسوالی‌ها یکسان توزیع شده و آماری که به دست آمد، بسیار نگران کننده بود.

وی بیان داشت شرکت خانم‌ها در ولسوالی‌های این ولایت نسبت به انتخابات‌ گذشته بسیار کمرنگ خواهد بود.

خانم سلیمی یادآور شد در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است تا دو روز دیگر برگزار شود، شمار زیادی از بانوان این ولایت در انتخابات از حق رأی شان محروم خواهند شد.

از سویی هم الهه ساحل، یک فعال حقوق زن در هرات می‌گوید: گرفتن عکس بانوان توسط دستگاه بایومتریک سبب می‌شود که شمار زیادی از آنان از حق رأی خود در انتخابات ریاست جمهوری صرف نظر کنند.

به گفته او، پیش از این که کمیسیون مستقل انتخابات استفاده از دستگاه‌های بایومتریک را مورد استفاده قرار دهد باید یک راه حل مناسب را برای خانم‌ها در نظر داشته باشد.

خانم ساحل ادامه داد زنان می‌خواهند رأی بدهند اما عنعنات نادرستی که در میان جامعه وجود دارد مانع شرکت آنان در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو خواهد شد.

در همین حال داوود صدیق‌زاد، رئیس کمیسیون ولایتی مستقل انتخابات هرات می‌گوید: پیش از این که در باره دستگاه‌های بایمتریک تصمیم گرفته می‌شد باید بانوان مشکل خود را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان می‌گذاشتند.

به گفته او، کمیسیون ولایتی در این زمینه هیچ کاری کرده نمی‌تواند چون تصمیم از قبل در کمیسیون مرکزی گرفته شده و غیرقابل برگشت است.

رئیس کمیسیون ولایتی مستقل انتخابات هرات افزود گرفتن عکس رأی دهندگان توسط دستگاه‌های بایومتریک در انتخابات پیشرو حتمی است.

در حالی از عدم شرکت بسیاری از بانوان هرات در انتخابات پیشرو بحث می‌شود که بسیاری از دسته‌های انتخاباتی و فعالان سیاسی زمینه را برای برگزاری این انتخابات مساعد نمی‌دانند و خواستار تأخیر در برگزاری آن هستند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.