ناصر شفیق در گفتگو با وطن24؛ هژمونی آمریکا رو به افول است/عضویت در سازمان‌های منطقه‌ای نیاز افغانستان است

آگاهان سیاسی در افغانستان می‌گویند نیاز شدید به حضور افغانستان در سازمان‌های مهم منطقه‌ای و جهانی است. به‌گفته آنان با افول هژمونی آمریکا در جهان و سرعت گرفتن جبهه‌گیری شرق علیه آمریکا، افغانستان به عنوان کشوری با ظرفیت بالا از این فرصت استفاده حداعظمی را ببرد.

ناصر شفیق، آگاه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: «با توجه به قرار گرفتن افغانستان در چهار راه بین کشورهای آسیای جنوبی یا سازمان سارک و هم‌چنین آسیای میانه که همه‌ای این کشورها در سازمان شانگهای حضور دارند، عضویت در سازمان‌های مهم منطقه‌ای از جمله شانگهای مهم‌ترین نیاز کشور است.»

به‌گفته او، هژمونی آمریکا با وجود ادعای این کشور به ابرقدرت بودن در حال افول است و برخی کشورها در منطقه و جهان نیز هنوز دنباله‌رو دیکته‌های این کشور استند اما در مجموع دنیا چرخش کرده و مسیر چندقطبی شدن با چالش‌های مواجه شده است.

وی عدم موجودیت قانون اساسی در کشو را یک چالش جدی عنوان کرده و می‌گوید نبود یک مکانیزم روشن حکومت‌داری باعث شده کشورهای منطقه از حضور افغانستان در این سازمان‌ها با پیشانه باز استقبال نکنند.

او اضافه می‌کند که امارت اسلامی با حل چالش‌های داخلی و نیازسنجی دقیق اوضاع افغانستان و جهان، راه را برای تشکیل یک نظام دایمی فراهم کرده و زمنیه حضور موثر افغانستان را در محورهای منطقه‌ای و جهانی فراهم کند.

آقای شفیق تاکید می‌کند که نشست فعلی سازمان شانگهای اهمیتی بسیار بالایی دارد؛ از این جهت که آمریکا در حال حاضر امنیت منطقه را با قرار گرفتن در کنار اسرائیل به چالش کشیده کشورهای منطقه را به سمت همگرایی بیشتر سوق می‌دهند.

او تصریح کرد که اتحاد بین کشورهای عضو شانگهای با توجه به عملکرد ضعیف آمریکا که ادعای هژمونی دارد باعث شده اهمیت حضور در چنین سازمان‌هایی بالا برود و افغانستان باید هرچه زودتر خود را برای حضور در آن که نیاز دو طرفه برای سازمان و افغانستان است، آماده کند.

نشست سران شانگهای با حضور رئیس جمهور چین، رئیس جمهور روسیه، سرپرست ریاست جمهوری ایران و کشورهای آسیای میانه و هند در آستانه برگزار شد.

کشورهای سازمان همکاری شانگهای در بیانیه پایانی آمادگی خود را برای حمایت از تلاش های بین المللی در راستای تضمین صلح و توسعه در افغانستان نیز ابراز کردند.

 

منبع خبرگزاری وطن
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.