ناامنی و حوادث طبیعی زمینه منقرض شدن آثار باستانی را مهیا کرده است
ناامنی و حوادث طبیعی زمینه منقرض شدن آثار باستانی را مهیا کرده است

اعضای شورای ولایتی می‌گویند بیشتر مناطق که در آن آثار باستانی موجود می‌باشد تحت تصرف طالبان است و این گروه هم در راستای حفظ این منابع کوشا نیست.

بی تفاوتی نسبت به حفظ آثار باستانی و سرازیر شدن برف و باران در زمستان، نگرانی‌های را در ولایت غور به میان آورده است.

اعضای شورای ولایتی می‌گویند بیشتر مناطق که در آن آثار باستانی موجود می‌باشد تحت تصرف طالبان است و این گروه هم در راستای حفظ این منابع کوشا نیست.

عبدالبصیر قادری عضو شورای ولایتی غور به خبرگزرای وطن۲۴ گفت : “تلاش‌های آن‌چنانی در راستای حفظ آثار باستانی غور که قدمت چند ساله هم دارد اندک بوده و می‌باشد.”

وی بیان داشت در میان تمام این آثار، منارجام غور که مشهور ترین اثر تاریخی در کشور می‌باشد در حالت نا مناسب مانده و سازمان جهانی یونسکو و ریاست اطلاعات فرهنگ غور هم در این زمینه کار‌های اساسی انجام نداده است؛ گرچه برای رفع بعضی چالش‌ها گام‌های موثری برداشته اند.

قادری علاوه می‌کند همچنین فیصدی بالایی آثار با قدمت بالا و تاریخی در مناطق تحت تصرف طالبان قرار دارد و طالبان هم در راستای حفظ این آثار هیچگونه میلی ندارند.

او اضافه می‌کند “طالبان بر علاوه اینکه در صدد حفظ این آثار نیست بلکه می‌توانند به راحتی آنان را از بین ببرند و به دنبال جنگ افروزی و کینه توزی در بین مردم باشند و داشته‌های تاریخی کشور را از بین ببرند.”

در همین حال یک تن از فعالان فرهنگی غور نسبت به این موضوع می‌گوید: “اطلاعات و فرهنگ تمام مناطق تاریخی و آثار فرهنگی غور را معلوم کرده اما در راستای حفظ آن منابع کار اساسی انجام نداده است.

به گفته او غور با داشتن بهترین مکان‌های تاریخی در اما همچنان در حاشیه مانده و اندک آثار موجود در آن جهانی شده است.

با این حال بحرالدین آریا پور، رئیس اطلاعات و فرهنگ غور به می‌‌گوید: “چالش‌های امنیتی و حوادث طبیعی دو مانع اصلی سر اداره اطلاعات فرهنگ غور در راستای برنامه ریزی و جلوگیری از تخریب آثار تاریخی است.

به بیان وی در اطراف منارجام و بعضی مناطق مهم دیگر باستانی حالت‌های جنگی و دفاعی بین دولت و طالبان قرار دارد و این می‌تواند مانع جدی بر سر حفظ آبدات تاریخی باشد.

به گفته او همچنین برف‌کوچ‌ها و سیلاب‌های که از ماه حوت زمستان به بعد شروع می‌شود هم باعث خطر آفرینی در این بخش شده می‌شود.

وی یادآور شد در صورت که وضعیت امنیتی این ولایت سامان یابد به راحتی می توان آثار و منابع تاریخی را حفظ کرد.

او در اخیر تصریح کرد تا کنون از آدرس گروه طالبان کدام اثر باستانی تخریب نشده است گرچه بعضا قاچاقبران دست به دزدی این منابع زدند.

ولایت غور از جمله ولایات کشور است که که دارای قدامت بالای تاریخی است.

این ولایت همچنین دارای آثار و آبدات بالای باستانی و تاریخی بوده که جایگاه تاریخی و سرگذشت با شکوه آن را مشخص می‌کند.

اما حالا نگرانی‌ها بر این است که آثار و آبدات تاریخی این ولایت به تدریج از بین برود و برای حفظ آن تلاش صورت نگیرد.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24