منع رفت و آمد در شهر‌های هرات، فراه و زرنج اعلام شد

کمیته عالی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا (کوید 19) قیودات رفت و آمد در شهرهای هرات، فراه و زرنج را اعلام کرد.

در اعلامیه این کمیته که امروز چهارشنبه (6 حمل) به نشر رسیده آمده  که تصمیم “اعلان قیود گردش در شهرهای هرات، فراه و زرنج” روز گذشته گرفته شده است.

در اعلامیه آمده، چون در شرایط حاضر، ویروس کرونا تهدیدی را بر صحت تمام بشریت ایجاد کرده است، اکثر کشور های جهان که در معرض خطر شیوع این ویروس قرار دارند، تدابیر سخت و جدی را با اعلان حالت اضطراری و یا قیود بر فعالیت های شهروندان خود اعمال نموده‌اند تا مردم را از خطر سرایت این ویروس نجات دهند.

ویروس کرونا از یک شخص به شخص دیگر از طریق مستقیم (توسط قطرات افرازات طرق تنفسی که به واسطه سرفه یا عطسه به هوا پرتاب می‌گردد) و یا از طریق غیرمستقیم (تماس دست با دست شخص مریض یا ساحاتی که توسط افرازات مریض ملوث شده است و بعد از طریق دست به طرق تنفسی) انتقال می‌یابد.

جلوگیری از ازدحام و تماس اشخاص با یک دیگر طوری که در شهرهای مختلف جهان تجربه شده است یکی از تدابیر اساسی برای جلوگیری از سرایت این ویروس می‌باشد.

اعلامیه افزوده:”بر اساس فیصله مؤرخ 5 حمل 1399 «کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور» و به منظور پیش گیری از شیوع ویروس کرونا، در افغانستان به ویژه در شهرهایی که بیشتر معروض به خطر این ویروس قرار دارند، دولت جمهوری اسلامی افغانستان، قیود گردش را در شهرهای هرات، فراه و زرنج اعلان می‌نماید”.

قیودات زیر در شهرهای هرات، فراه و زرنج وضع شده است:

 1. از تمام هموطنان عزیز در شهر های مذکور خواسته می‌شود که در خانه‌های خود بمانند و بدون ضرورت از خانه خارج نشوند، از اشتراک در هر محل مزدحم بپرهیزند و سایر تدابیر وقایوی را که برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا که از طرف وزارت صحت عامه اعلان شده است، جدی مراعات نمایند.

خارج شدن تان از خانه باید تنها به اساس یکی از دلایل ذیل توجیه شود:

 1. دریافت خدمات صحی (اگر مریضی تان شدید نیست، بهتر است در خانه بمانید، یا قبل از مراجعه به شفاخانه با شخص مسول تیلیفونی تماس بگیرید)
 2. دریافت مواد غذایی یا سایر مواد اولیه مورد ضرورت
 3. دریافت خدمات امنیتی
 4. برای مراقبت از یک شخص دیگر.

 

 1. تمام فعالیت‌هایی غیر ضروری، که کارهایشان می‌تواند به تعویق بیافتد، باید توقف داده شوند.

این فعالیت‌ها عبارت اند از:

 1. تمام انواع تفریحگاه‌ها به شمول پارک‌ها،
 2. تمام مکاتب، مدارس پوهنتون‌ها و سایر موسسات تعلیمی دولتی و خصوصی
 3. تمام زیارت گاه‌ها؛ آریشگاه‌ها، حمام‌ها، حوض‌ها و محلات ورزشی؛
 4. رستورانت‌ها (صرف برای پختن و انتقال غذا فعالیت نمایند، اما برای ارایه غذا در خود رستورانت مسدود باشند)
 5. محافل عروسی، فاتحه خوانی، جلسات و گردهمایی‌ها (به جز جلساتی که تحت فعالیت های اساسی در ذیل تعریف می‌گردد)
 6. تمام بس‌های شهری دولتی و خصوصی و سایر عراده جاتی که بیشتر از چهار نفر مسافر را انتقال می دهند؛
 7. تمام فروشگاه‌ها و مارکیت‌ها به استثنای فروشگاه‌هایی که مواد غذایی و سایر مواد اولیه مورد ضرورت را عرضه می‌کنند.
 8. کمیته اضطراری که در سطح ولایت به رهبری محترم والی ولایت فعالیت می‌کند، می‌تواند در مورد سایر فعالیت‌هایی که در این لیست نیامده است نظر به نیاز مندی شهروندان تصمیم بگیرد.

 

 1. اداره‌هایی که مصروف فعالیت‌های اساسی‌اند به کار خود ادامه دهند، و فعالیت‌های خود را به گونه‌یی عیار سازند تا از یک طرف درعرضه این خدمات سکتگی وارد نیاید و از جانب دیگر از معروض شدن کارمندان جلوگیری نموده باشند، ایجاد تقسیم اوقات و خواستن کارمندان یک روز در میان یا شیفت‌های کاری می‌تواند در این راستا کمک کند.

خدمات اساسی قرار ذیل اند :

 1. خدمات صحی، شفاخانه ها و دارو فروشی ها
 2. خدمات امنیتی
 3. فروشگاه هایی که مواد غذایی، مواد بهداشتی و سایر مواد اولیه مورد ضرورت را به فروش می رسانند.

 

 1. اداره های دولتی و غیر دولتی که فعالیت های کمتر اساسی دارند می توانند در کار های خود تغییرات آورند تا از ازدحام و تماس نزدیک افراد با یکدیگر جلوگیری نمایند. مثال فعالیت های کمتر اساسی که در طرز کار خود تغییر آورده و به فعالیت ادامه دهند در ذیل دیده می شود، و تفصیل فعالیت ها و شرایط کاری آنان توسط کمیته اضطراری ولایتی تحت رهبری جناب والی ولایت تشریح می گردد:
  1. دست فروشانی که مواد غذایی، میوه و یا ترکاری می فروشند، می توانند از ساعت 10 صبح الی 2 بعد از ظهر فعالیت نمایند (اوقات کاری آنان را باید کمیته اضطراری ولایتی تعین نماید.)
  2. فابریکه های تولیدی که در خارج از شهر فعالیت می کنند، با اتخاذ تدابیر جدی وقایوی برای حفظ سلامتی کارمندان و مراجعین.

 

 1. نیرو های پولیس در شهر های مذکور وظیفه دارند تا از تطبیق این اعلامیه نظارت شدید نموده و با متخلفین منحیث برهم زننده نظم و مصونیت عامه برخورد قانونی صورت گیرد.

 

 1. کمیته ولایتی اضطراری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تحت رهبری مقام ولایت، یک مرکز اطلاع رسانی را با شماره تیلیفون مشخص برای پاسخ دادن به پرسش های مردم ایجاد نمایند.

 

 1. جهت ایجاد سهولت و انتقال عودت کنندگان از نقاط صفری، وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در تفاهم با ادارات ذیربط طرح مشخصی را همراه با بودیجه مورد ضرورت به کمیته ملی اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تحت رهبری معاون دوم ریاست جمهوری ارایه نموده و بعد از منظوری تطبیق نمایند.
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.