مسابقات قرآنی در بخش حفظ و قرائت میان قاریان داخلی و خارجی در شهر هرات برگزار شد

دور نهایی مسابقات قرآنی تحت نام “محمد (ص) اسوه وحدت” از طرف شورای اخوت اسلامی هرات به مناسبت هفته وحدت برگزار گردید.

قابل ذکر است که قاریان داخلی و خارجی قرآنی در بخش‌های حفظ و قرائت باهم رقابت خواهند کرد.

حجت‌السلام والمسلمین سعید رضازاده، معاون شورای اخوت اسلامی هرات به خبرگزاری وطن24 گفت: قاریانی که در این مسابقات شرکت کرده‌اند از ولایت‌های هلمند، نیمروز، فراه، بادغیس، مزار شریف، قندهار، هرات و از کشور ایران از شهر مشهد هستند.

وی بیان داشت تعداد این قاریان نزدیک به 30 تن بوده که این مسابقات در سطح قرائت و حفظ برگزار شده است.

او یادآور شد نتیجه این مسابقات توسط داوران اعلام خواهد شد و به برندگان آن جوایز در نظر گرفته شده است.

آقای رضازاده افزود امسال مانند سال گذشته قاریان بین‌المللی از کشورهای دیگر به دلیل کرونا و وضعیت سیاسی افغانستان دعوت نشده اند.

معاون شورای اخوت اسلامی هرات در ادامه خاطرنشان کرد قاریان بین المللی افغانستان مقیم ایران در این برنامه دعوت شده و قرار است که در جمعه پیش‌رو به تلاوت بپردازند.

وی در ادامه گفت به همکاری مدرسه‌القرآن یک قاری بین‌المللی هم در بخش خواهران دعوت شده که قرار است در روزهای آینده وارد هرات شود و در یک همایش برای خواهران قرائت خواهد کرد.

در همین حال کبیر قلندر زاده، یکی از قاریان افغان مقیم مشهد در سفرش به هرات می‌گوید: اقدام شورای اخوت اسلامی هرات در هفته وحدت یک کار بسیار نیک بوده که نسبت به هر سال گذشته بهتر شده میروند.

وی بیان داشت در این مسابقات از هشت ولایت افغانستان قاریان اهل تشیع و تسنن باهم به رقابت پرداختند که سطح این مسابقات نظر به سال‌های گذشته بهتر شده است.

او افزود بیشتر قاریان این مسابقات که از ولسوالی‌ها و دیگر ولایت شرکت کرده از کمبود استاد در بخش قرائت شکایت دارند.

آقای قلندرزاده در ادامه تأکید کرد تعداد زیادی از این قاریان استاد در بخش‌های حفظ و قرائت ندارند و یگانه مشکلی که در میان این قاریان احساس می‌شود کمبود اساتید قرآنی در بخش‌های قرائت و حفظ می‌‌باشد.

وی خاطرنشان کرد در صورتی که اساتید ورزیده در اختیار این قاریان قرار داشته باشند آنان می‌توانند در سطح ملی و بین‌المللی رقابت کنند.

همه ساله با رسیدن هفته وحدت شورای اخوت اسلامی هرات برنامه‌های متعددی را در این زمینه راه اندازی می‌کند که مهمانان داخلی و خارجی شرکت دارند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.