مرگبارترین هفته در طی ۱۹ سال اخیر برای نیروهای امنیتی/۲۹۱ کشته و ۵۵۰ زخمی
مرگبارترین هفته در طی ۱۹ سال اخیر برای نیروهای امنیتی/۲۹۱ کشته و ۵۵۰ زخمی

شورای امنیت ملی می‌گوید که هفته گذشته «مرگبارترین هفته» طی 19 سال اخیر بود که در آن، 291 نیروی دولتی کشته و 550 نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

شورای امنیت ملی می‌گوید که هفته گذشته «مرگبارترین هفته» طی ۱۹ سال اخیر بود که در آن، ۲۹۱ نیروی دولتی کشته و ۵۵۰ نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر شورای امنیت ملی هفته‌ی گذشته را خون‌بارترین هفته در ۱۹ سال اخیر عنوان کرده و گفته است که در این هفته ۲۹۱ نیروی امنیتی و دفاعی کشور در نتیجه‌ی فعالیت‌های تروریستی طالبان کشته و ۵۵۰ نیروی امنیتی دیگر زخمی شده‌اند.

در اعلامیه‌ی دفتر شورای امنیت ملی که امروز (دوشنبه، ۲ سرطان) منتشر شده، آمده است که طالبان در جریان هفته‌ی گذشته در ۳۲ ولایت کشور، ۴۲۲ فعالیت تروریستی را انجام داده‌اند.

به نقل از اعلامیه، در نتیجه‌ی این فعالیت‌های تروریستی طالبان، ۱۴۸ غیرنظامی نیز کشته و زخمی (۴۲ کشته و ۱۰۶ زخمی) شده‌اند.

در اعلامیه آمده است: “به این اساس، هفته‌ی گذشته در ۱۹ سال پسین از بابت خشونت‌ها، خون‌بارترین هفته بوده است، این در حالیست که طالبان به کاهش خشونت در برابر افغان‌ها تعهد کرده و گفته بودند که برای صلح کار خواهند کرد.”

دفتر شورای امنیت ملی افزوده است که گروه طالبان با همه تعهداتش و با وجود حسن نیت و فعالیت‌ها از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، هنوز هم ریختن خون «افغان‌های مسلمان» را جاری نگهداشته و در انجام تعهدات‌شان ناکام مانده‌اند. همچنان گفته شده است که طالبان برای صلح هیچ گونه حسن نیت نشان نداده‌اند.

گروه طالبان تا کنون در این باره واکنشی نشان نداده است.

این همه در حالی است که گروه طالبان در جریان سه روز عید سعید فطر آتش‌بس اعلام کردند.

دولت افغانستان نیز به نیروهای امنیتی هدایت داد که آتش‌بس را رعایت کنند.

هرچند به‌گونه‌ی رسمی آتش‌بس تمدید نشد، اما انتظار می‌رفت آت‌بس به‌صورت اعلام ‌ناشده ادامه یابد.

خلاف این انتظارها، در هفته‌های اخیر حملات طالبان در بخش‌های مختلف کشور شدت یافته و از نیروهای امنیتی و غیر نظامیان قربانی گرفته است.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24