مردم هرات تنها توافق افغانی را ضامن پایان جنگ در افغانستان می‌دانند
مردم هرات تنها توافق افغانی را ضامن پایان جنگ در افغانستان می‌دانند

در آستانه امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان، مردم هرات این صلح را ضامن پایان جنگ و خونریزی در افغانستان نمی‌دانند.

بیشتر شهروندان هرات باور دارند که باید صلح افغانی باشد و طرف‌های آن هم متعلق به جغرافیای همین کشور.

به گزارش خبرگزاری وطن۲۴، بصیراحمد دانشیار، استاد دانشگاه در هرات می‌گوید: همزمان که طالبان توافقنامه صلح با آمریکایی‌ها امضا می‌کند، این موضوع را به یاد داشته باشد صلحی به نفع افغانان خواهد بود که طرف‌های آن هم افغانی باشند.

وی بیان داشت ادامه جنگ به سود هیچ یک از طرف‌های درگیر نیست و طالبان با حکومت افغاستان باید برای صلح پایدار و دائمی وارد گفتگو شود.

آقای دانشیار یادآور شد گفتگوهای بین‌الافغانی می‌تواند مشکلات جاری را برطرف کند و به صلح دائمی در کشور بی‌ انجامد.

در همین حال محمد یاسر، یکی از باشندگان هرات می‌گوید: از توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان استقبال می‌کند اما به شرط این که یک صلح پایدار در کشور به وجود آید.

او ادامه می‌دهد توافقی را که امروز طالبان با امریکایی‌ها در قطر انجام می‌هند باید طالبان ثابت کنند که خواهان صلح در افغانستان می‌باشند.

سال‌هاست که طالبان درگیر جنگ در افغانستان بوده و خواسته اصلی آنان هم خروج قوای خارجی از این کشور است.

سخنگوی طالبان هم در گفتگو با روزنامه رویترز گفته به اعضای این گروه دستور داده شده تا حملات خود در افغانستان را فعلا متوقف کنند.

این در حالی است که پیش از امروز هم یک هفته کاهش خشونت در افغانستان اعلام شده و جنگ تا حد چشمگیری در این کشور کاهش یافته است.

  • نویسنده : علی جوادی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24