مردم مناطق دوردست هرات نگران تقلب گسترده در انتخابات هستند

برخی از جوانان طی تماس‌های تلفنی از ولسوالی‌های چشت و اوبه هرات به خبرگزاری وطن24 گفته‌اند مناطقی که تهدید امنیتی در آنجا دیده می‌شود، احتمال وقوع تقلب در آنها بسیار است.

این جوانان گفته‌اند که مناطق ناامن کمتر در معرض نظارت قرار دارند و همین موضوع زمینه وقوع تقلب را برای طرفداران دسته‌های انتخاباتی فراهم می‌کند.

آنان همچنین بیان داشته‌اند اگر سیستم برگزاری انتخابات شفافیت را تضمین و تأمین نکند، هیچ اعتباری نیست که در مناطق دور دست و زیر تهدید تقلب گسترده صورت نگیرد.

اما دکتر احمد داوود صدیق‌زاده، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات تأکید کرد که این کمیسیون تمام کارهای لازم برای برگزاری هر چه شفاف‌تر انتخابات را انجام داده است.

وی اشاره کرد سیستم بایومتریک رأی دهندگان، توزیع اوراق و دیگر وسایل و نیز رنگ انگشت آماده است و هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

صدیق‌زاده تأکید کرد که علاوه بر امکانات، تمامی کارمندان نحوه استفاده از دستگاه بایومتریک و دیگر وسایل مربوط به رأی گیری را آموزش دیده‌اند و مشکل تخنیکی وجود ندارد.

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات افزود با این وجود تجهیزات و سیستم برگزاری انتخابات در کنار کارکرد ناظرن روز انتخابات می‌توانند تضمین کننده برگزاری شفاف این پروسه باشند.

با این که در انتخابات پارلمانی سال گذشته از سیستم بایومتریک استفاده شد اما این سیستم نتوانست کارنامه مورد قبولی از خود به جا بگذارد.

در بسیاری از مراکز رأی گیری دستگاه‌های بایومتریک یا چارج برقی کامل نداشتند، یا به اینترنت متصل نبودند و یا هم برخی کارمندان استفاده آن را به گونه درست بلد نبودند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.