مراکز آموزشی و تحصیلی تا سه ماه دیگر تعطیل شد

طرح سه ماهه تنظیم کسب و کار که در نشستی اختصاصی به ریاست سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری مورد تصویب قرار گرفته و سر از فردا اجرایی می‌شود.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری گفته که این طرح در مرحله فلاکت ناشی از اوج شیوع ویروس کرونا از فردا یک‌شنبه (18 جوزا) در سراسر کشور تطبیق می‌گردد

این طرح که به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا و نیز تنظیم کسب و کار عمومی، از طرف کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا  تایید و به تصویب رهبری حکومت نیز رسیده است.

طرح یاد شده در مرحله اول برای سه ماه به اجرا گذاشته می‌شود. مطابق این طرح پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت فاصله دو متری از همدیگر، جلوگیری از تجمعات بیش از ده نفر، جلوگیری از خارج شدن افراد مسن از خانه و ضد عفونی کردن محیط‌های کاری الزامی خواهد بود.

همچنین، فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات و نهادهای خدماتی و تولیدی برای کارمندان و کارگران و رعایت شیفت‌های کاری در ادارات دولتی، ضروری است.

وزارت صحت عامه به همکاری وزارت‌های امور داخله، کار و ارگان‌های محلی، سکتور خصوصی و رهبری ولایت کابل، این طرح را در کابل تطبیق خواهد کرد. در ولایت‌ها هم کمیته‌های اضطراری ولایتی مبارزه با ویروس کرونا تطبیق این طرح‌اند.

بر اساس این طرح مدارس دینی، مکاتب و مراکز تحصیلی دولتی و خصوصی تا سه ماه آینده به صورت حضوری فعال نخواهند شد. در صورت بهبود وضعیت کابینه تصمیم دیگر خواهد گرفت.

همچنین در این طرح آمده که هوتل‌های عروسی، سالون‌های ورزشی، پارک‌های تفریحی تا سه ماه آینده بسته می‌مانند و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و اجتماعی ممنوع است.

در این طرح در مورد رستورانت‌ها و کافه‌ها تنها نیز گفته شده که اجازه دارند برای انتقال غذا به مشتریان فعالیت کنند.

مطابق این طرح، تردد ملی بس و مینی‌بس‌ها همچنان متوقف و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که راکبین آن بیش از چهار نفر باشد، ممنوع است.

در این طرح گفته شده که تمام شرکت‌ها و نهادهای تولیدی و خدماتی سکتور خصوصی می‌توانند فعالیت‌های خویش را با اتخاذ تدابیر احتیاطی و مراقبت‌های صحی آغاز کنند.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از شهروندان خواسته که برای تطبیق این طرح، با حکومت همکاری همه جانبه کنند تا کشور از مرحله فلاکت شیوع ویروس کرونا به خوبی عبور کند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.