مذاکرات صلح تا هفته دیگر آغاز می‌شود
مذاکرات صلح تا هفته دیگر آغاز می‌شود

داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور می‌گوید که تا یک هفته دیگر مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز خواهد شد.

داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور می‌گوید که تا یک هفته دیگر مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز خواهد شد.

داکتر عبدالله در مراسم رونمایی از «دومین نظرسنجی صلح مردم افغانستان» سخن می‌گفت، از شروع مذاکرات میان هیأت افغانستان و گروه طالبان تا یک هفته دیگر خبر داد.

وی گفت که ترکیب هیأت مذاکره کننده صلح، صدای واحد همه مردم افغانستان است و این تیم باید از ارزش‌ها و دست‌آوردهای مردم، حراست و پاسداری نماید.

جرگۀ بزرگ مشورتی صلح نشان داد شهروندان کشور به همان اندازه که خواستار صلح سراسری هستند، برای حفظ دست‌آوردهای‌شان نیز دیدگاه صریح و روشن دارند.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی با اشاره به وقوع‌ سیلاب‌های ویرانگر در ولایت‌های پروان، پنجشیر، نورستان،کاپیسا، ننگرهار و کابل از نهادهای مددرسان ملی و بین‌المللی خواست که برای کمک به آسیب دیدگان این رویداد المناک دست به کار شوند.

داکتر عبدالله افزود که از یک طرف رویدادهای طبیعی، از طرف دیگر جنگ و درگیری مردم را در تنگناه قرار داده است. در این شرایط ضرورت به صلح‌پایدار و اجماع و همبستگی برای شهروندان نیاز جدی است. بهتر است گروه‌های درگیر جنگ مانع رسیدگی به آسیب دیدگان سیلاب‌ها در کشور نشوند.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، همچنان از برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی این شورا و معرفی اعضای کابینه در هفته پیش‌رو سخن گفت.

وی با قدردانی از انجام «نظرسنجی صلح مردم افغانستان» که از سوی انستتیوت مطالعات جنگ و صلح (IWPS) صورت گرفته است، افزود: یافته‌های این نظرسنجی هیأت مذاکره کننده را در روند مذاکرات کمک خواهد بود.

در مراسم رونمایی از نظرسنجی صلح مردم افغانستان، پیر مایدوون، سفیر و رییس هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا و رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی نیز سخنرانی کردند.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24