محمد رفیق شهیر در گفتگو با وطن24: از نشست سوم دوحه به نفع مردم افغانستان استفاده شود

آگاهان نشست سوم دوحه را که قرار است تا چند روز آینده به میزبانی سازمان ملل برگزار شود فرصتی مهم برای چانه‌زنی با جامعه جهانی دانسته و می‌گویند امارت اسلامی با توجه به واقیعت‌های عینی افغانستان و چالش‌ها و فرصت‌ها از این جلسه استفاده حداکثری کند.

محمد رفیق شهیر، آگاه سیاسی در هرات در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: «نشست سوم دوحه با توجه به دو نشست قبلی که بدون حضور هیئت امارت اسلامی برگزار شد، از همین حالا یک نشست مهم قلمداد می‌شود.»

به‌گفته او مهم است که در این نشست امارت اسلامی با توجه به چالش‌ها و فرصت‌های داخلی گفتگوهای معنی‌داری با جهان انجام داده و برای کاهش تحریم‌ها و گسترش روابط افغانستان با جهان تلاش کند.

وی افزود که این نشست در نوع خود یک نشست مهم و تاثیرگذار است؛ نمایندگان کشورهای زیادی در آن حضور دارند و برای امارت اسلامی به عنوان «حاکمان» افغانستان در آن فرصت حضور داده شده که باید استفاده حداعظمی از آن به نفع مردم برده شود.

آقای شهیر ادامه داد که نشست‌های پیش از این نیز برای افغانستان مهم بوده و تا امروز کشورهای زیادی با افغانستان وارد همکاری شدند و این نشان می‌دهد فرصت همکاری‌ هم‌چنان زنده است و امارت اسلامی می‌تواند با رفع برخی چالش‌های داخلی با جهان وارد تعامل سازنده شود.

وی باز شدن مکاتب و تحصیل دختران و کار زنان را موضوعاتی مهمی می‌داند که نیاز است امارت اسلامی به آن توجه کند؛ هم مردم افغانستان و هم کشورها امروز خواهان تغییر سیاست امارت اسلامی در این بخش‌ها هستند که قطعا با برطرف شدن، زمینه تعامل نیز باز می‌شود.

وی تاکید کرد که حضور مردم در صحنه نیز مهم است. امارت اسلامی بیشتر از امروز نیاز به حمایت مردم دارد که با تشکیل یک نظامی مردم محور می‌تواند به تعامل با جهان فایق آید.

این درحالی است که پیش از نشست سوم دوحه نشست گروه تماس منطقه‌ای در تهران نیز برگزار شد.

کشورهای منطقه در این نشست تاکید کردند که خواهان تعامل با امارت اسلامی در چارچوب منافع مشترک و فراگیر شدن حکومت فعلی افغانستان است.

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.