محمد اشرف غنی فرمان آزادی 5 هزار طالب را صادر کرد

رییس جمهور غنی طی فرمانی، حکم رهایی 5 هزار زندانی طالبان را به منظور حسن نیت در آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، از زندان‌های کشور صادر کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری شام گذشته در تویتی کوتاهی فرمان آقای غنی را همگانی کرده است.

بر بنیاد این فرمان، روند رهایی 5 هزار زندانی طالبان روز شنبه آینده (24 حوت) با رهایی 1500 طالب از زندان بگرام ولایت پروان آغاز می‌شود.

آقای صدیقی گفته که 100 تن از زندانیان کسانی اند که سن شان بالا است، در وضعیت صحی بد قرار دارند و یا مدت حبس شان کم باقی مانده است.

بر بیناد فرمان رییس جمهور زندانیان که رها می‌شوند باید تعهد بسپارند که دیگر به میدان‌های جنگ برنمی‌گردند و نیز باید تمامی آنان بایومتریک شوند.

در ماده سوم فرمان آمده: بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته تعداد 500 تن از زندانیان مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به 3500 تن می‌رسد، مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.

در فرمان رییس دفتر شورای امنیت ملی مسوولیت تطبیق این فرمان را به عهده دارد.

گفتنی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از این اقدام رییس جمهور غنی استقبال کرده و از طالبان خواسته که خشونت‌ها را کاهش دهند.

روز گذشته سهیل شاهین سخنگوی دفتر قطر طالبان گفته بود که این گروه لیست 5 هزار زندانی را به امریکا سپرده و دولت افغانستان نمی‌تواند در رهایی زندانیان جعل کند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.