محمدمتین محمدخیل در گفتگو با وطن24؛ ظرفیت‌های داخلی منبع قدرت است/باید به چهار راه منطقه تبدیل شویم

هم‌زمان با نشست سران شانگهای در نزدیکی افغانستان، آگاهان سیاسی در کشور می‌گویند حکومت با استفاده از ظرفیت ترانزیتی افغانستان راه را برای حضور در جمع کشورهای عضو این سازمان و بالا بردن اقتدار سیاسی و اقتصادی فراهم کند.

محمدمتین محمدخیل، آگاه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: افغانستان چهار راه منطقه است و یک نقطه مهم ترانزیتی در بین کشورهای منطقه که نیاز است از این فرصت مطلوب حکومت افغانستان به صورت بنیادی و اساسی برای پیشرفت و تحکیم جایگاه سیاسی و امنیتی افغانستان استفاده کند.

به‌گفته او، متاسفانه به ظرفیت‌های افغانستان آنطور که باید توجه نشده و یکی از فرصت‌های که حکومت فعلی دارد، بالا بردن جایگاه افغانستان و استفاده از ظرفیت‌های داخلی است؛ نشست‌های متعددی در کشورهای مختلف در مورد افغانستان برگزار می‌شود اما هیچ‌ کدام این نشست‌‌ها نمی‌تواند درد واقعی این مملکت را درمان کند.

به بیان وی، راه‌کار اقتدار و استفاده از ظرفیت‌ها و فراهم شدن زمینه حضور در مجامع بین‌المللی از داخل افغانستان می‌گذرد، باید حکومت به طور جدی به آن توجه کند و مسیر را برای به رسمیت شناخته شدن و پیشرفت افغانستان فراهم کند.

او تاکید کرد که چالش‌‌های داخلی سدی راه و بهانه‌ای است که همواره جلوی تعامل قوی و سازنده افغانستان با جهان را می‌گیرد؛ با یک تصمیم قوی داخلی و حل مشکلات می‌توان بر تمامی مسایل فایق آمد.

وی اضافه کرد امروز خیلی از کشورها از جمله روسیه نیاز به انتقال اموال شان و گسترش تجارت با افغانستان دارند؛ هم‌چنین علاقه‌مندی کشورها برای وصل شدن به بنادر بزرگ و بازارهای بزرگ جهان از طریق افغانستان زیاد است اما زمینه آنچنان که باید باشد، مساعد نیست.

«باید زمینه‌سازی شود و از فرصت‌های که در حال حاضر فراهم می‌شود بهره برد و برای رشد وضعیت افغانستان تلاش معنی‌دار شود.

آقای محمدخیل برخی بودجه‌ها از جمله حقوق نیروهای مسلح که از عایدات داخلی تامین می‌شود را گامی بزرگ برای خودکفایی دانست اما تاکید کرد باید در تمامی عرصه‌ها از جمله آموزش کار صورت گیرد.

این درحالی است که سران کشورهای شانگهای در سوم و چهارم جولای نشست دارند و در همین رابطه رئیس جمهور چین وارد قزاقستان شده است.

او در این سفر تاکید کرد که دست در دست قزاقستان آماده کنار آمدن با تغییرات بزرگ در جهان است.

 

 

 

منبع خبرگزاری وطن
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.