متقی: در تلاش آماده سازی کار پروژه تاپی در داخل کشور هستیم

سرپرست وزارت خارجه در دیدار با خواجه‌ عوضوف، سفیر ترکمنستان در کابل درباره مسایل اقتصادی و پروژه‌های بزرگ میان دو کشور از جمله پروژه تاپی گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، مولوی امیرخان متقی افزوده است که افغانستان در حال کار روی ساخت تاسیسات مربوط به راه‌آهن در بندر تورغندی است و در آینده نزدیک در این زمینه به ترکمنستان اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

بر بنیاد این اعلامیه وزارت خارجه، امیرخان متقی گفته است که امارت اسلامی تلاش می‌کند مسایل باقی‌مانده پروژه تاپی را حل و کار عملی آن را در خاک افغانستان آغاز کند.

آقای متقی افزوده است که ادارات حکومت در تلاش هستند تا تمامی اسناد قانونی این پروژه را تکمیل کنند تا زمینه برای کار عملی آن فراهم شود.

پروژه تاپی در سال ۲۰۱۶ توسط رهبران چهار کشور شامل این پروژه، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند گشایش یافت و کار بخش ترکمنستان این پروژه  پایان یافته است.

درازای مجموعی لوله گاز تاپی یک هزار و هشت صد و چهارده کیلومتر است و این لوله، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد.

این خط لوله از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار می‌گذرد و هشت صد و شانزده کیلومتر از مجموع یک هزار و هشت صد و چهارده کیلومتر آن در خاک افغانستان کشیده می‌شود.

در افغانستان، خط لوله گاز تاپی در امتداد جاده شاهراه هرات – قندهار کشیده می‌شود و پس از آن از پاکستان می‌گذرد و در نهایت به شهر فزیلکا در هند می‌رسد.

هزینه مجموعی این پروژه بیست و دو میلیارد و پنج صد میلیون دلار است.

این پروژه توسط چند شرکت از افغانستان و ترکمنستان به شمول تصدی گاز افغانستان، شرکت دولتی گاز ترکمنستان و دو شرکت خصوصی از افغانستان تطبیق می‌شود.

با بهره برداری از پروژه تاپی، سالانه افغانستان علاوه بر گرفتن گاز کافی از این پروژه، بیش از چهار صد میلیون دلار حق ترانزیت گاز بدست خواهند آورد.

 

منبع خبرگزاری وطن
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.