ما صلح را می‌آوریم/در برابر افراد لجوج تفنگ برخواهیم داشت/مردم در انتخابات شرکت نکنند

ستر جنرال عطامحمد نور، مسئول اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و از رهبران و فرماندهان ارشد جهاد و مقاومت کشور در سفر به  هرات، مستقیما انتخابات پیش رو را نادرست و مهندسی شده خوانده و بهترین حرکت را، پیشروی به سمت صلح عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری وطن24، او که همراه با یونس قانونی، احمدولی مسعود، جنرال بسم الله محمدی و دیگر چهره‌های سیاسی، میهمان امیرمحمد اسماعیل خان، رهبر جهادی جنوب – غرب افغانستان بود، بیان کرد در صورت روی کار آمدن صلح، انتخابات سراسر غلط، تقلب و فساد پیش رو، بر چیده می‌شود.

آقای نور در ادامه صحبت‌هایش با انتقادهای تند و داغ از رهبران فعلی حکومت، بیان کرد که رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، یعنی رای دادن به هیچ؛ به این دلیل که از هم اکنون انتخابات به صورت کاملا مهندسی شده آماده برگزاری است و به آرای درست و سالم مردم توجهی نمی‌شود.

این چهره سرشناس و مطرح سیاسی، از مردم خواست انتخابات سال 2014 را که به انتخابات گوسفندی مشهور است و انتخابات 2018 که به انتخاباتی سراسر فساد، حتی با رشوه‌های جنسی همراه بود، به یاد بیاورند و با این تجربیات از شرکت در انتخابات پیش رو پرهیز کنند.

مسئول اجرایی حزب جمعیت اسلامی خواهان این شد که به خاطر یک انتخابات مهندسی شده، هرگز رای و جان مردم به هدر نرود و دوباره یک “حکومت فاسد و ناکارا” روی کار نیاید.

والی پیشین بلخ در قسمت‌های دیگر صحبت‌هایش مستقیما به انتقاد از حکومت محمد اشرف غنی پرداخت و گفت: “این حکومت در پنج سال گذشته چه کرده است؟ شما دقت داشته باشید که در این مدت نرخ بیکاری به 60 درصد رسیده و هم اکنون بیشتر از 65 درصد مردم افغانستان در زیر خط فقر به سر می‌برند؛ قیمت دالر در برابر افغانی که روزگاری 50 افغانی ارزش داشته حالا به 80 افغانی رسیده است؛ آیا این حکومت کارنامه قابل دفاعی دارد؟”

آقای نور همچنین به معضلات امنیتی اشاره کرد و گفت در حال حاضر هیچ یک از شاهراه‌ها و راه‌های افغانستان امن نیست؛ بیشتر جغرافیای افغانستان در دست طالبان است و این سرنوشت امنیتی کشور است که در پنج سال گذشته رقم خورده است.

این چهره سرشناس سیاسی در ادامه، مهمترین مسئله افغانستان را صلح دانست که باید از طریق مردم افغانستان آورده شود.

به بیان وی، ترامپ مجددا به گفتگوهای صلح باز خواهد گشت؛ به این دلیل که آمریکا نمی‌خواهد ده‌ها سال دیگر در افغانستان باقی بماند و به همین خاطر دوباره گفتگوهای صلح روی کار خواهد آمد.

والی پیشین بلخ در ادامه خطاب به فرماندهان جهادی غرب افغانستان گفت: “ما امروز به اینجا آمده‌ایم تا نظر شما را در مورد  صلح بگیریم و پس از آن تصمیمی را اتخاذ کنیم؛ ما می‌خواهیم خودمان صلح را بیاوریم؛ نمی‌خواهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند؛ اگر لجاجت کردند، در برابرشان سلاح بر خواهیم داشت؛ ما این پتانسیل را داریم و می‌توانیم.”

عطامحمد نور در صحبت‌هایش خطاب به عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی هم اشاره‌هایی داشت: “همان کسانی که از پاشیدگی‌های تیم ما امروز به قدرت رسیده‌اند، اعتراف کرده و ابراز عجز و عذر و تاسف کرده‌اند که در پنج سال گذشته کاری نتوانسته‌اند بکنند.”

او همچنین اشاره‌ای به حنیف اتمر کرد و گفت: “شما دیدید که ما و شما تا چه اندازه توان و نیرو داشته و داریم؛ همان تیمی را که ما از حمایتش دست کشیدیم، حتی یک ساعت هم نتوانست تحمل کند و سریعا فرو پاشید.”

وی در پایان صحبت‌هایش باز هم انتقادهایی از تیم انتخاباتی دولت ساز داشت و بیان کرد: “تیمی که حتی نمی‌تواند امنیت معاون خود را تامین کند، چگونه می‌تواند جان و مال مردم را تامین امنیت کند؟ این همان تیمی است که به ولایت‌ها سفر می‌کند و با بوتل آب معدنی استقبال می‌شود.”

این رهبر جهادی در سخنرانی خود، شهر هرات را شهر مردم دین مدار، شهر اولیای خدا و شهر جهادمردانی توصیف کرد که همواره در برابر حکومت‌های فاسد و ناکارا ایستادگی کردند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.