ما در کنترول کرونا موفق بودیم
ما در کنترول کرونا موفق بودیم

وزیر صحت عامه کشور می‌گوید، هرچند واقعات ابتلا به ویروس کرونا در کشور روز افزون است؛ اما با آن‌هم افغانستان نسبت به جهان در مهار این ویروس موفق بوده است.

وزیر صحت عامه کشور می‌گوید، هرچند واقعات ابتلا به ویروس کرونا در کشور روز افزون است؛ اما با آن‌هم افغانستان نسبت به جهان در مهار این ویروس موفق بوده است.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه که امروز سه‌شنبه (۲۶ حمل) در مراسم افتتاح فابریکه تولید ماسک و لباس محافظتی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که سرعت شیوع ویروس کرونا در افغانستان تا هنوز کنترل شده و کسی شاهد مرگ‌های کتلوی نیست.

آقای فیروز گفت: “دلیل سرعت کم کرونا در افغانستان مهربانی خدا بالای مردم و همچنان تدابیر جدی ما در عالم اسباب بود که با وضع محدویت گشت و گذار در مرکز و ولایات برای کنترول سرعت بیشتر این مریضی بسیار تاثیر گذار بود.”

وی با بیان اینکه محافظت مردم و کارمندان صحی برای وزارت صحت مهم است گفت که هم اکنون افغانستان به یک میلیون بسته محافظتی نیازدارد و کمبود این کیت‌ها در مارکیت بین المللی نیز احساس می‌شود.

به گفته او، از سویی هم  قیمت هر بسته محافظتی در مارکیت جهان  ۶۰ دالر قیمت است که دولت افغانستان با درنظر داشت منابع مالی اندک توان خریداری آن را ندارد؛ بناً ابتکاری که در این زمینه شده این است که از ظرفیت داخلی استفاده شود.

وزیر صحت گفت: “ما با افتتاح  فابریکه تولید ماسک و لباس محافظتی در کابل که با معیارهای جهانی برابر است می‌توانیم جان مردم و کارمندان صحی خویش را محافظت کنیم. هزینه هر بسته نیز برای ما ۵ دالر تمام می‌شود.”

به گفته او، این فابریکه ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار بسته محافظتی را دارد که روزانه حدود ۱۰ هزار بسته محافطتی در آن تولید خواهند شد.

وی در باره واقعات جدید کرونا در کشور نیز گفت: “در ۲۴ ساعت گذشته ۴۹ واقعه ابتلا به ویروس کرونا  در کشور ثبت شده که ۱۸ واقعه در کابل، ۱۵ واقعه در قندهار، ۶ واقعه در بلخ، ۴ واقعه در هرات، ۴ واقعه در غزنی و ۲ واقعه هم در ننگرهار می‌باشند.”

به گفته او، با  این وجود، شمار مجموعی واقعات ابتلا به ویروس کرونا در کشور به ۷۱۴ تن رسیده است.

گفتنی است که تا هنوز ۲۳ واقعه فوتی در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شده و نیز ۴۰ بیمار دیگر بهبود یافته‌اند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به یک میلیون و ۹۳۰ هزار و ۳۵۳ تن رسیده که از این رقم ۴۵۱ هزار و ۳۱۳ تن معالجه و ۱۱۹ هزار و ۹۸۵ تن فوت کرده‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24