ما به حکومت همه شمول در افغانستان کمک می‌کنیم
ما به حکومت همه شمول در افغانستان کمک می‌کنیم

ویلز در صفحه تویترش نوشته‌است که رهبران افغانستان باید پاسخگو باشند و روی یک ساختار حکومتی به توافق برسند.

ویلز در صفحه تویترش نوشته‌است که رهبران افغانستان باید پاسخگو باشند و روی یک ساختار حکومتی به توافق برسند.

الیس ویلز، دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی گفته‌است که کمک‌های جهانی، نیازمند همکاری با یک حکومت همه شمول در افغانستان است.

او در پیامی در صحفۀ تویترش نگاشته‌است که کمک کننده‌گان بین‌المللی، نمی‌توانند در افغانستان کارشان را به گونۀ عادی ادامه دهند.

او افزوده‌است که کمک‌های جهانی، نیازمند همکاری با یک حکومت همه شمول در افغانستان است.

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که تنش‌ها میان رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله هنوز هم ادامه دارد.

یکی از سخن‌گویان عبدالله عبدالله می‌گوید تا هنگامی که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری باطل اعلام نشود، بحث‌ها دربارۀ توافق روی یک طرح برای ایجاد یک حکومت همه‌شمول در کشور بی‌نتیجه خواهند بود.

فریدون خوزون، از سخن‌گویان آقای عبدالله به طلوع‌نیوز گفت که پس از باطل شدن نتایج انتخابات، روی طرح‌هایی که از تیم‌های عبدالله عبدالله و اشرف غنی مطرح شده‌اند، بحث امکان‌پذیر خواهد بود.

او در این باره افزود: “نخست باید نتیجۀ انتخابات باید به ابطال برود. پس از آن بر سر طرحی که از سوی ما و از سوی طرف مقابل ارایه شده‌است باید بحث صورت بگیرد، تا به یک تفاهم برسیم. تا که نتیجه ملغا نشود هرگونه بحث به نتیجه نمی‌رسد.”

رییس‌جمهور غنی، دو روز پیش در دیدارش با شماری از نماینده‌گان مجلس در ارگ گفت که از عبدالله خواسته‌است تا رهبری شورای عالی صلح را به‌عهده بگیرد و نیز همکارانش را برای عضویت در کابینه معرفی کند.

جنجال‌های انتخاباتی میان اشرف غنی و عبدالله پس از آن بالا گرفتند که کمیسیون مستقل انتخابات، محمد اشرف غنی را برندۀ انتخابات اعلام کرد؛ اما عبدالله عبدالله نپذیرفت و گفت که خودش حکومت “همه‌شمول” ایجاد خواهد کرد.

سرانجام، هر دو به تاریخ ۱۹ حوت مراسم‌های جداگانۀ تحلیف برگزار و خودشان را رییس‌جمهور اعلام کردند.

اشرف غنی، در مراسم تحلیف خود گفت که کابینه‌اش را پس از دو هفته اعلام خواهد کرد. این‌گونه راه را برای مذاکره با عبدالله و ایجاد کابینه متشکل از هر دو تیم، باز گذاشت. اما تلاش‌ها برای توافق روی حکومت واحد، به نتیجه نرسیدند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24