ما از همسایگان خود برای حل بحران افغانستان کمک می‌خواهیم/طرح معامله قرن منطقه را با خطر مواجه می‌کند

مولوی خداداد صالح، رئیس عمومی شورای علمای غرب افغانستان در همایشی به مناسبت گرامی داشت از چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خواهان همکاری کشورهای همسایه، به خصوص کشورهای اسلامی منطقه در حل چالش های افغانستان شد.

به گزارش وطن24، او در این مراسم بیان کرد “در افغانستان آتشی به راه افتاده است و باید کشورهای همسایه برای مهار آن به افغانستان کمک کنند.”

به گفته وی، از منظر اسلامی، ما حق زیادی را بر گردن کشورهای همسایه مسلمان خود داریم و همچنان این کشورها حق بر افغانستان دارند و بنا بر این منطق باید برای همکاری با یکدیگر اقدام لازم شود.

آقای صالح تاکید کرد که آتش موجود در افغانستان به نفع هیچکسی نیست و بی توجهی به این مسئله می‌تواند دامنه‌اش به دیگر کشورها هم کشیده شود.

در حالی این روحانی با نفوذ از کشورهای همسایه درخواست کمک می‌کند که هم اکنون تعداد زیادی از نیروهای خارجی، مخصوصا آمریکایی در افغانستان زیر شعار تامین امنیت و مبارزه با تروریزم حضور دارند.

رئیس عمومی شورای علمای افغانستان همچنین بیان کرد که “مستکبرین جهان” بر سر مسلمانان هر بلایی را که خواسته‌اند، آورده‌اند و این برخواسته از بی‌اتحادی کشورهای اسلامی است.

او به صراحت بیان کرد که دست همکاری و دوستی میان مسلمانان، می‌تواند این بلاها را دور بسازد.

مولوی خداداد صالح در ادامه انقلاب اسلامی ایران را تنها مربوط به این کشور نمی‌داند و افتخارش را برای عموم مسلمانان عنوان می‌کند.

او یادآور شد که پیروزی مردم مسلمان ایران بر رژیم شاهنشاهی وقت، پیروزی اسلام بر طاغوت بود.

در ادامه محمد صدیقی فر، سرکنسول ایران در هرات با دوست و برادر خواندن کشورهای ایران و افغانستان، راه را برای توسعه روابط و همکاری ها، هموارتر از گذشته عنوان کرد.

به بیان وی، منطقه در حال حاضر در شرایط حساسی به سر میبرد و طرح های “شیطانی همچون معامله قرن” در کنار تروریزم موجود که ناشی از حضور قوای خارجی در منطقه است، همه چیز را با مخاطره روبرو کرده است.

وی بیان کرد که بهترین راه برای پایان دادن به حضور خارجی ها در منطقه، مقاومت است و هزینه کنار آمدن با زورگویان بیشتر از مقابله با آنان خواهد بود.

گفتنی است که شنونده این صحبت‌ها، صدها تن از نمایندگان مردم هرات در پارلمان، شورای ولایتی، سیاسیون، کارشناسان، نمایندگان کشورهای خارجی در هرات، مقامات دولتی، فرهنگیان و مردم این ولایت بودند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.