فساد در حکومت پیشین نزدیک به 40 کارخانه سنگ را در هرات تعطیل کرده است

اعضای اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گویند حدود 40 فابریکه سنگ در شهرک صنعتی این ولایت از چند سال به این طرف مسدود‌ هستند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، بریالی غوثی، عضو رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات می‌گوید که این فابریکه‌ها به دلیل نداشتن سنگ و عدم توزیع از سوی شرکت‌های قراردادکننده تعطیل شده‌اند.

به گفته او در ولایت هرات حدود 48 فابریکه سنگ وجود دارند که از این میان نزدیک به 40 فابریکه مسدود شده و از چند سال به این طرف هیچ‌گونه فعالیتی ندارند.

این عضو رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات دلیل اصلی مسدود شدن این کارخانه‌ها را نرسیدن سنگ و عدم توزیع آن از سوی شرکت‌های قرارداد کننده با دولت می‌داند.

به بیان وی این شرکت‌ها سنگی را که از معادن استخراج می‌کردند را بدون توزیع به دیگر فابریکات در کارخانه‌های شخصی شان استفاده و آماده فروش به بازارهای جهانی می‌کردند که این روند تا کنون هم ادامه دارد.

او علاوه کرد فساد گسترده در دولت قبلی و نبود یک مکانیزم مشخص، باعث شده این شرکت‌ها سنگ معادن کشور و به خصوص هرات را مصادره و در کارخانه‌های مورد حمایتشان آماده فروش کنند.

ولایت هرات با داشتن معادن مختلف سنگ از جمله مرمر و کروم شهرت جهانی دارد.

در سال‌های گذشته سنگ ولایت هرات قیمت خوبی هم در بازارهای جهانی پیدا کرده بود.

آقای غوثی، ادامه می‌دهد که در حال حاضر قیمت سنگ افغانستان در بازارهای جهانی مانند گذشته نیست.

با تعطیلی بیشتر کارخانه‌های سنگ علاوه بر کاهش صادرات، صدها کارگر هم از کار بیکار شده‌اند.

از سویی هم گفته می‌شود دستگاه‌ها و تجهیزات شرکت‌های مسدود شده با قیمت‌های هنگفت خریداری و در حال حاضر در خطر فرسوده شدن است.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که امارت اسلامی تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی و سکتور خصوصی کرده است.

مولوی نعیم‌الحق حقانی، رئیس اداره فرهنگ هرات در گفتگو با رسانه‌ها گفته بود که اولولیت امارت اسلامی ایجاد شغل و کاهش فقر در کشور است و این مساله با همکاری نهادهای خصوصی و حمایت از آن‌ها حل شدنی است.

اعضای اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات هم می‌گویند که حکومت جدید باید در قراردادهای معادن بازنگری کند و سنگ‌های معادن افغانستان را از چنگ یک عدۀ مشخص بیرون کند.

به گفته آنان با حمایت از سکتور خصوصی و قرار دادن پروژه‌ها به دست آنان زمینه کارآفرینی و ایجاد شغل برای مردم افغانستان آماده می‌شود.

کارشناسان در هرات هم بر این باورند تا زمانی که دولت سکتور خصوصی را تقویت نکند گراف فقر و بیکاری از هیچ طریقی رفع نخواهد شد.

محمد هارون احمدی، استاد دانشگاه می‌گوید که عامل اصلی رشد کشورهای توسعه یافته، حمایت از سکتور خصوصی و خصوصی‌سازی کارها است.

به بیان آقای احمدی افغانستان با اتکا به کمک‌های خارجی نمی‌تواند ثبات اقتصادی پیدا کند بلکه تنها راه، حمایت دولت از سکتور خصوصی، انکشاف زراعت و زمینه‌سازی حضور سرمایه‌گذاران در افغانستان است.

با این حال تاجران در هرات ابراز امیداواری می‌کنند که با تلاش حکومت جدید و محو فساد در ادارات دولتی تمامی برنامه‌ها و حمایت‌ها عادلانه صورت بگیرد.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.