فردای فراه با خروج قوای خارجی چه می‌شود؟
فردای فراه با خروج قوای خارجی چه می‌شود؟

یکی از ولایت‌های که نیروهای خارجی در آن حضور و پایگاه نظامی دارند ولایت فراه است. این ولایت هم ناامن و هم نقطه مهم استراتژیکی جهت استقرار نیروهای خارجی به شمار می‌رود.

ایالت متحده در توافق نامه که با گروه طالبان به امضا رساند بر خروج تدریجی نیروهای خود و نیروهای ائتلاف از افغانستان توافق کرده و این روند هم اکنون در حال اجرا شدن است.

همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا خروج نیروهایش را از افغانستان امر مهم می‌پندارد و تاکید بر خروج آنها از افغانستان دارد.

یکی از ولایت‌های که نیروهای خارجی در آن حضور و پایگاه نظامی دارند ولایت فراه است. این ولایت هم ناامن و هم نقطه مهم استراتژیکی جهت استقرار نیروهای خارجی به شمار می‌رود.

در صورت خروج نیروهای خارجی از این ولایت که نقش مشورتی و لوژستیکی برای نیروهای امنیتی افغان دارند حالا زمزمه های از احتمال تشدید ناامنی این ولایت به گوش می‌رسد. ناامنی که به گفته برخی آگاهان بدون حضور نیروهای خارجی مهار ناشدنی خواهد بود.

در این میان مسئولان محلی این ولایت توان نیروهای امنیتی این ولایت را جهت دفع ناامنی‌ها بالا می‌دانند و می‌گویند هم اکنون نیروهای امنیتی بدون حمایت نیروهای خارجی توان راه اندازی هرگونه عملیات و دفع حملات دشمنان را دارند.

تاج محمد جاهد وزیر پیشین داخله و والی فعلی ولایت فراه در مصاحبه با خبرگزاری وطن۲۴ گفت: “قوای امنیتی افغانستان چند سال است که به تنهایی تمام عملیات‌ها و پلان‌های امنیتی دفاعی را می‌ریزند و در این بخش نیروهای خارجی هیچ‌گونه حمایت و کمک به این نیروها ندارند.”

او می‌گوید نیروهای خارجی تنها در بخش مشوره‌دهی و حمایت لوژستیکی با نیروهای افغان همکاراند و در دیگر بخش‌ها حالا نیروهای امنیتی به استقلال رسیده اند.

او اضافه می‌کند با این وجود با خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان حمایت مالی این نیروها از قوای امنیتی افغان باقی خواهند ماند و از این بابت همکاری دوجانبه جریان خواهد داشت.

وی نسبت به قدرت گیری بیشتر طالبان در فراه با خروج کامل نیروهای خارجی می‌افزاید همانطور که نیروهای امنیتی هم اکنون پای طالبان را از فراه عقب رانده اند بعد از این هم بدون حمایت نیروهای خارجی این کار را خواهند کرد.

در همین حال عبدالنصیر فراهی نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان کشور می‌گوید “این توانایی به وضوح در نیروهای افغان دیده می‌شود که در نبود نیروهای خارجی در تامین امنیت فراه خللی وارد نشود.”

به گفته او گرچه نقش نیروهای خارجی در بُعد مشوره‌دهی و حمایت لوژستیکی مهم پنداشته می‌شود اما نیروهای امنیتی افغان ثابت کردند که دیگر به تنهایی توانایی دفع هر گونه حمله از سوی مخالفان دولت را دارند.

وی با اشاره به قطع نشدن رابطه کامل نیروهای خارجی و نیروهای افغان می‌گوید حمایت نیروهای ائتلاف از نیروهای افغان ادامه دار خواهد بود.

او همچنین می‌افزاید امید‌ها بر این است که گفتگوهای صلح به نتیجه برسد و با خروج نیروهای امریکا و متحدانش همه‌ای افغان‌ها به سوی یک افغانستان با ثبات و عاری از جنگ گام بردارند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که همچنین بیشتر مردم افغانستان صلح را در سایه نیروهای خارجی نامکمل می‌دانند و تاکید بر توافق دولت و طالبان دارند؛ که نتیجه آن رسیدن به یک افغانستان با ثبات و کاملا مستقل خواهد بود.

آگاهان و مسئولان نظامی سرشناس افغانستان هم نبود نیروهای خارجی در پهلوی نیروهای افغان جهت تعلیم و مشورت را الزامی نمی‌دانند و می‌گویند حالا قوای امنیتی و دفاعی افغانستان توان دفاع و تعلیم نیروهای دفاعی کشور را دارند و در این روند هیچ چالشی فرا روی آنها نخواهد بود.

حالا معلوم شود که پافشاری دولت ترامپ مبنی بر خروج نیروهایش از افغانستان به نتیجه خواهد رسید و یا دولت جدید امریکا به رهبری بایدن و کشورهای عضو ناتو ماندن در افغانستان را صلاح می‌دانند.

چندی قبل استولتنبرگ دبیر کل ناتو در نشست دو روزه وزیران دفاع ناتو به خبرنگاران گفته بود نقش ناتو در افغانستان فراهم سازی شرایط برای یک راه حل سیاسی به مشکل افغانستان است و ناتو برای همیشه در افغانستان حضور نخواهد داشت. وی همچنان گفت که تاکنون تصمیمی از برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان گرفته نشده است.

آنچه روشن است این می‌باشد که دولت امریکا هیچ‌گاهی از دست آورد‌های خود در افغانستان به این سادگی نمی‌گذرد و به نوعی در این کشور می‌ماند؛ که این روند نه خواسته مردم افغانستان است و نه حاصل توافق طالبان با دولت امریکا که یکی از گزینه‌های مهم در تحقق صلح و کوتاه آمدن طالبان در میز مذاکره به شمار می‌رود.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن 24