غور انرژی دارد ولی برق ندارد
غور انرژی دارد ولی برق ندارد

برخی در ولایت غور خدمات برق دولتی در این ولایت را ناچیز می دانند.

برخی در ولایت غور خدمات برق دولتی در این ولایت را ناچیز می دانند.

به گفته آنان با وجود منابع کافی آب در ولایت غور دولت جهت تولید برق کار چشمگیری انجام نداده است.

معاون احمد عضو شورای ولایتی غور به خبرگزاریوطن۲۴ گفت: “دولت تا کنون نسبت به خدمات رسانی برق در ولایت غور گام عملی و موثری برنداشته است”.

به گفته او از تمام نقاط ولایت غور تنها مرکز این ولایت دسترسی محدودی به برق جنراتوری دارد که از آن هم به جز روشن کردن منازل، در کارخانه و یا بخش های تولیدی استفاده نمی شود.

وی می‌گوید مردمی که در ولسوالی ها و محلات دور دست غور زندگی می کنند برای روشن کردن خانه های شان انرژی سولری تهیه می کنند.

این عضو شورای ولایتی اضافه می کند کار ساخت بند برقی که دولت بالای هریرود آغاز کرده بود چند سال به درازا کشیده و هنوز تکمیل نشده است.

آقای احمد دلیل به درازا کشیدن ساخت این بند برق را تعطیل کردن کار در اکثر مواقع و بی مسئولیتی دولت نسبت به این ولایت می داند.

همچنان عارف عابر سخنگوی والی غور می‌گوید: “خدمات برق رسانی از سوی شرکت برشنا در ولایت غور بسیار کند بوده و از تمام نقاط غور تنها مرکز این ولایت بصورت نیم وقت برق دارد”.

او می گوید خدمات برق رسانی به ولسوالی ها هنوز از سوی دولت و شرکت برشنا انجام نشده است.

سخنگوی والی علاوه می‌کند در محلات دور دست غور مردم بیشتر از برق سولری استفاده می کنند و بعضی شرکت های خارجی نیز کمک های اندکی در این زمینه انجام داده اند.

وی بیان می کند قرار داد پروژه برق سولری که از سوی دولت در این ولایت منظور شده بود با شرکت قبلی فسخ و هنوز با شرکت جدیدی جهت شروع کار توافق صورت نگرفته است.

با این حال یاسین نورزاد، رئیس اداره برق غور می‌گوید: “شرکت برشنا تا فعلا فقط شهر فیروز کوه را تحت پوشش برق جنراتوری قرار داده است”.

او می گوید ولسوالی ها و بعضی مناطق از مرکز ولایت غور تحت سروی شرکت برشنا قرار گرفته و هنوز بخاطری نبود حمایت مالی، خدمات برق رسانی در آن مناطق انجام نشده است.

وی بیان می‌کند قرار است پروژه ساخت برق آفتابی به ظرفیت پنج هزار مگاوات که سال گذشته کارش از سوی دولت آغاز شده بود به شرکت برشنا انتقال یابد.

به گفته نورزاد با کامل شدن این پروژه از سوی برشنا مرکز شهر به صورت کامل تحت پوشش برق قرار خواهد گرفت.

ولایت غور از ولایت های مرکزی و کوهستانی کشور محسوب می شود.

رود های هریرود، فراه رود و مرغاب از این ولایت میگذرد و به گفته برخی کارشناسان این رودها منابع آماده ای برای تولید برق و آبی مناسب برای زراعت در این ولایت محسوب می‌شود.

مردم و مقامات در این ولایت پیش از این نیز بارها نسبت به بی توجهی دولت در راستای خدمات برق رسانی و اعمار بندهای برق آبی و سولری در این ولایت ابراز نارضایتی کرده بودند.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24