علمای دینی و برخی سیاسیون هرات با طرح معامله قرن ترامپ مخالفت کردند

امروز نشستی در هرات پیرامون طرح معامله قرن برگزار شد که در آن روحانیون و چهره‌های سیاسی مخالفت خود را با اجرای طرح معامله قرن اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، سیداحمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی هرات گفت: “مسلمانان افغانستان در برابر این طرح مخالفت صریح خود را اعلام می‌دارند و می‌گویند نباید قبله اول مسلمانان جزء خاک اجانب قرار بگیرد.”

وی گفته روحانیون و مردم مجاهد کشور در برابر این ظلم آمریکا و اسرائیل خشمگین هستند و حمایت خود را از ملت فلسطین اعلام می‌دارند.

رئیس شورای اخوت اسلامی هرات اشاره کرد که آمریکا با این کار دموکراسی که خودش به اصطلاح بنیان آن را گذاشت، زیر پا کرده و سرزمینی را که ملت فلسطین شش دهه برای آن مبارزه کردند را به اشغال اسرائیل در می‌آورد.

در ادامه نشست مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات هم گفت: طبق آیات قرآن کریم یهودیان دشمن اسلام هستند و هر طرحی را که به مسلمانان پیشنهاد کنند، قطعا به ضرر اسلام خواهد بود.

او می‌گوید به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، به معنای به رسمیت شناختن خود این رژیم است، در حالی که اسلام باور دارد آنها مهاجرینی بودند که سرزمین‌های اشغالی را غصب کرده‌اند.

حدید در مورد آمریکا هم یاد آور شد که این کشور می‌خواهد به تمام دنیا ثابت کند که توان تحقیر کردن اسلام را دارد و اگر مسلمانان در مورد این بی حرمتی ساکت بنشینند، ننگ بزرگی برای آنان خواهد بود.

عبدالحلیم مدرک آمر دارلعلوم عالی فخر المدارس هم دفاع از بیت المقدس و فلسطین را وظیفه همه امت اسلامی عنوان کرد.

وی گفت که رسول گرامی اسلام(ص) اسلام و مسلمانان را به یک پیکره تشبیه کرده و فرمودند اگر مسلمانی در جایی از دنیا گرفتار مشکلات شود، دیگر مسلمانان هم نباید سکوت کنند.

همچنین مولوی غلام سرور، یک عضو دیگر شورای اخوت اسلامی تاکید کرد که نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین را ندارند و این کشور باید خود برای جغرافیای خویش تصمیم بگیرد.

او افزود هر کشوری حدود جغرافیایی مشخص دارد و این حدود را خودش تعیین کرده و دیگر کشورها در آن دخالت ندارند.

در حالی روحانیون و فعالان سیاسی هرات مخالفت خود را با طرح معامله قرن اعلام داشته‌اند که این طرح، با محکومیت وسیع مسلمانان در سراسر جهان مواجه شده است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.