طالبان نام هیأتش برای رهایی زندانیان این گروه را به نشر رساند

گروه طالبان فهرستی از افرادی را منتشر کرده که قرار است در چارچوب یک هیات برای رهایی زندانیان این گروه وارد کابل شوند.

بر بنیاد این فهرست که امروز از سوی طالبان منتشر شده، 15 عضو این گروه از روند رهایی زندانیان طالبان در کابل نظارت می‌کنند.

مولوی ضیا‌الدین واقف، عبدالحمید آخندزاده، حافظ عبدالقدیر، مولوی عبدالظاهر نعمان، مولوی عبدالفتاح، ملا محمد ابراهیم مهاجر، مولوی عبدالهادی مالی آخندزاده، قاری عبدالله، ملا عطامحمد محمد، مولوی صدیق‌الله خبیب، ملا عبدالله آخندزاده، حافظ ذاکرالله، مولوی خان محمد نصرت، ذبیح‌الله و محمد نسیم اعضای هیات طالبان هستند.

قرار است این هیات طالبان با هیات دولت افغانستان در مورد رهایی زندانیان این گروه مذاکره و از روند رهایی آنان، نظارت کند.

گفته شده که این هیات از ولایت قندهار به همکاری صلیب سرخ جهانی وارد کابل می‌شود.

همچنین، سخنگوی شورای امنیت ملی کشور گفت که یک هیات طالبان بزودی به کابل خواهد آمد تا در مورد رهایی زندانیان این گروه با دولت افغانستان مذاکره کند؛ دولت افغانستان نیز آمده است که از این هیات پذیرایی کرده، امنیت و مسایل لوجستیکی این هیات را بر عهده گیرد.

جاوید فیصل بعد از ظهر امروز شنبه (9 حمل) گفت که طالبان نه تنها به آتش‌بس موافقت نکرده بلکه خشونت علیه مردم افغانستان را افزایش داده تا گروگان‌های بیشتر بگیرند؛ زیرا این گروه که متعهد به رهایی هزار زندانی شده، این رقم را در شکنجه‌گاه‌های خود ندارد.

آقای فیصل افزود که به همین خاطر، شمار زندانیان پیوسته در حال تغییر است و از آنجای که روند رهایی زندانیان یک روند تخنیکی پیچیده و قانونی است؛ هرگونه تبلیغات منفی در زمینه، این روند را سپوتاژ خواهد کرد.

به گفته او، پس از گفتگو هیات تخنیکی دولت افغانستان و هیات طالبان، صد نفر از زندانیان طالبان در مرحله اول با توجه به عمر، وضعیت صحی و آسیب پذیری آنان از ویروس کرونا بر بنیاد فرمان رییس جمهور غنی رها خواهند شد.

او بار دیگر تاکید کرد که طالبان باید از تبلیغات منفی خود داری کرده و دست از افزایش خشونت و کشتار افغان‌ها به منظور رسیدن به صلح، بردارند.

این در حالی است که طالبان مسلح در دو روز اخیر حملات شانرا بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در سراسر کشور از جمله بدخشان، قندوز، فاریاب، زابل، قندهار و هلمند، به شدت افزایش داده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.