طالبان نقشی در نا امنی‌های اخیر شاهراه اسلام قلعه ندارند

شماری از اعضای شورای ولایتی هرات با مرتبط دانستن نا امنی‌های اسلام قلعه به باندهای مافیایی و فساد در گمرک این ولایت، دست طالبان را از این نا امنی‌ها دور دانستند.

وکیل احمد کروخی، مسئول کمیته امنیتی این شورا در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: “این چیز مشخصی است که نا امن سازی شاهراه اسلام قلعه توسط باندهای مافیایی که در فساد گمرک دست دارند، سر می‌زند.”

او می‌گوید کسانی که در بسیاری از موارد زیاده خواهی می‌کنند ولی با چالش‌هایی در گمرک روبرو می‌شوند، در مسیر راه اسلام قلعه، مخالفان خود را یا اختطاف می‌کنند و یا هم از بین می‌برند.

این عضو شورا دست داشتن طالبان در نا امنی‌های شاهراه اسلام قلعه را نسبتا مردود می‌داند.

کروخی تصریح می‌کند: “ما باید حقیقت‌ها را بگوییم؛ طالبان کِی آمده‌اند و اختطاف کرده‌اند؟ این گونه نا امنی‌ها کار طالبان نیست؛ کار کسانی است که به شدت به دنبال منافع مالی خود در گمرک هستند.”

وی در ادامه تاکید می‌کند که انتقال گمرک از شهر هرات به بندر مرزی اسلام اسلام قلعه نه تنها فساد را از بین نبرد، بلکه به حد بالایی هم افزایش داد.

در مورد این صحبت‌ها و اتهامات مستقیمی که به گمرک و به خصوص موجودیت فعالیت‌های مافیایی وارد شده، با مسئولان محلی هرات در تماس شدیم ولی آنان حاضر به پاسخگویی نشدند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به تماس مکرر ما پاسخی نداد.

از جانبی هم داوود هاشمی، معاون والی هرات هم پاسخ دادن به این مسئله را به زمانی دیگر موکول کرد.

اما با این حال چند روز قبل والی هرات در یک کانفرانس خبری گفته بود که نا امنی‌های شاهراه اسلام قلعه و مسئله گمرک دارای پیچیدگی خاصی است.

او افزوده بود که نهادهای کشفی و حقیقت یاب به صورت ویژه‌ای در حال پرداختن به این قضیه هستند.

نزدیک به یک سال پیش به دستور صریح رئیس جمهور، گمرک ولایت هرات از مرکز به ولسوالی کهسان و بندر مرزی اسلام قلعه انتقال یافت.

مسئله‌ای که در آن زمان کارگران معترض را به وجود آورد ولی حالا نا امنی‌هایی در گرو فساد را دامن زده است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.