طالبان فراه برای سقوط شهر، از طالبان چند ولایت کمک گرفته است
طالبان فراه برای سقوط شهر، از طالبان چند ولایت کمک گرفته است

طالبان چند ولایت با تجمع و راه‌اندازی عملیات، نفوذ به شهر فراه و سقوط آن را در دستور کار داشتند که با مقاومت نیروهای امنیتی این ولایت روبرو شد.

محب‌الله محب، سخنگوی فرماندهی پولیس فراه به خبرگزاری وطن۲۴ گفت: در روزهای اخیر طالبان فراه به همکاری طالبان ولسوالی شیندند، ولایت هلمند، نیمروز و ارزگان در حومه شهر جمع شده و هدف راه‌اندازی حمله گسترده را داشتند.

وی ادامه داد نفوذ به شهر فراه و سقوط آن در دستور کار طالبان بود اما با هوشیاری نیروهای امنیتی مواجه شد.

محب گفته طالبان طی چند حمله بر پاسگاه‌های اطراف شهر فراه و کمربند امنیتی، قصد تضعیف مراکز امنیتی و شکستن خط مقاومت آنان را داشتند که ناکام شدند.

در جریان یک هفته اخیر دستکم چهار پاسگاه امنیتی آماج حملات طالبان در حومه شهر فراه قرار گرفتند و تلفاتی را هم در پی داشت.

همچنین تحرکات این گروه در ولسوالی پشت‌رود افزایش یافته بود که به گفته سخنگوی پولیس فراه، در عملیات راه‌اندازی شده از سوی دولت در این ولسوالی، طالبان سرکوب و تضعیف شدند.

او افزود گروه طالبان علاوه بر تحرکات، جنگ روانی را هم میان مردم به راه انداخته است.

همچنین شبکه نهادهای مدنی فراه در مورد افزایش ناامنی در حومه شهر ابراز نگرانی کرده است.

بریالی غفاری مسئول جامعه مدنی فراه می‌گوید طالبان در روستاها و مناطق اطراف شهر، شب‌نامه‌هایی را پخش کردند که در آنها رفت و آمد مردم پس از ساعت هشت شب ممنوع شده بود.

او یادآوری کرد مردم از این موضوع وحشت‌زده هستند و نگران وخامت اوضاع می‌باشند.

همزمان با افزایش تهدیدهای امنیتی در مرکز فراه، فرمانده جدید پایگاه ارتش ۲۰۷ ظفر هم به این ولایت سفر کرده اما هنوز در مورد برنامه‌های امنیتی او کسی چیزی نمی‌داند.

 

  • نویسنده : علی جوادی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24