طالبان غرب کشور مواد اولیه ماین‌سازی را از طالبان هلمند می‌گیرند

طالبان این ولایت مواد ابتدایی ساخت ماین را از پاکستان وارد می‌کنند و آن را برای طالبان حوزه غرب و دیگر مناطق کشور ارسال می‌کنند.

محب‌الله محب، سخنگوی فرماندهی پولیس فراه به خبرگزاری وطن24 گفت: پیش از این طالبان قادر به ساخت ماین‌های ضد نفر و وسایط نبودند اما حالا مشاهده می‌شود که این گروه به صورت انبوه مواد انفجاری تولید می‌کند.

قدرت تخریبی بسیاری از ماین‌های دست ساز در فراه، هرات و بادغیس بسیار زیاد است و بارها دیده شده تلفات ملکی و نظامی ناشی از انفجارات، قابل ملاحظه بوده.

بارها در عملیات کشفی و پاکسازی قوای امنیتی در این ولایت‌ها، کارگاه‌های ماین‌سازی و مواد انفجاری طالبان کشف و از بین برده شده و مقدار زیادی هم ماین کارگذاری شده خنثی سازی شده‌ است.

به گفته محب، این سهولت در ماین‌سازی از زمانی برای طالبان فراه به وجود آمده که فرماندهان آنان از هلمند مواد اولیه آن را در اختیارشان قرار دادند.

سخنگوی پولیس فراه بر علاوه اشاره می‌کند که بیشتر فرماندهان برجسته طالبان اصلیت هلمندی دارند و جنگ افزارها و مهمات را برای نبردهای فراه تامین می‌کنند.

به علت همسایگی با هلمند، فراه بیشترین کارگاه‌های ساخت ماین‌ دست ساز توسط طالبان را در غرب کشور دارا می‌باشد اما رد پای این کارگاه‌ها در هرات و بادغیس هم مشاهده شده است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.