طالبان در صلح آسان بگیرند و دولت هم دست از زورگویی بردارد

مولانا جلیل‌الله مولوی‌زاده، رئیس دارالعلوم عالی هرات و صاحب افتای این مرکز در سخنرانی روز گذشته خود در میان تعداد زیادی از مردم هر دو طرف مذاکرات صلح افغانستان، از جمله دولت و طالبان را به آسان گیری در این امر فرا خواند.

به گزارش وطن24، این روحانی سرشناس در صحبت‌های خود خطاب به طالبان چنین گفت: “ای طالب‌ها، از سختگیری‌ها در مسیر صلح اجتناب کنید، از خیلی چیزها بگذرید، خیر در صلح است و برای این کار بیشتر تلاش کنید.”

او در ادامه خطاب به دولت هم حرف‌هایی را داشت.

بنا بر فایل صوتی که در اختیار خبرگزاری وطن24 قرار گرفته، مولانا جلیل‌الله برای دولت گفته است: “ای سران دولتی، ای رئیس جمهور، ای صدر اعظم، ای والی، ای استاندار! فکر نکنید که قدرت در دست شما است و هر کاری که خواسته باشید می‌توانید بکنید، دست از جنگ و نزاع بردارید و مانع برای صلح ایجاد نکنید؛ بهتر است که صلح در کشور به وجود بیاید.”

وی در کنار این صحبت‌ها به اهمیت صلح در یک جامعه اسلامی اشاره کرد و تحقق این کار را به آمدن برکت و سعادت برای کشور دانست.

رئیس دارالعلوم عالی هرات در ادامه با اشاره به حوادث تاریخی اسلام، جنگ در کشورهای مسلمان را به نفع کفر عنوان کرد.

به بیان او، دین مبین اسلام چه در زمان پیامبر(ص) و چه در زمان اصحاب ایشان، هیچگاه مهاجم نبود و بلکه جنگ‌های زمان آنان بیشتر در قالب دفاعی بود.

این روحانی سرشناس کشور در ادامه مطرح کرد به همین منظور باید طرف‌های درگیر در افغانستان، دست از هر گونه جنگ برداشته و به صلح فکر کنند.

این سخنان، حمایت همه جانبه مولانا جلیل الله از روند صلح افغانستان را نشان می‌دهد.

این اولین موضع رسمی و عینی این روحانی در مورد مذاکرات اخیر صلح است.

مذاکراتی که قرار بود چند روز پیش، به صورت بین الافغانی در دوحه قطر ادامه پیدا کند اما به دلایل مختلفی این جلسه لغو شد.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.