طالبان در دو راهی صلح و تجارت مواد مخدر
طالبان در دو راهی صلح و تجارت مواد مخدر

برخی اعضای شورای ولایتی فراه باور دارند که طالبان با آمدن صلح، برخی از منافع خود از جمله کارخانه‌های بزرگ مواد مخدر و قاچاق تریاک را در خطر می‌بینند.

گروه طالبان در افغانستان کارخانه‌های بسیاری دارند که در آن مواد مخدر صنعتی تولید می‌شود و می‌توان از ولسوالی بکواه فراه به عنوان مرکزیت این کارخانه‌ها یاد کرد.

صمد صالحی، عضو شورای ولایتی فراه به خبرگزاری وطن۲۴ گفت: طالبان در ولسوالی بکواه این ولایت کارخانه‌های زیاد تولید مواد مخدر صنعتی دارد که در آن انواع مختلف مواد تولید می‌شود.

به بیان وی، هر از گاهی این کارخانه‌ها از سوی جنگنده‌های هوایی قوای افغان و آمریکایی‌ها هدف بمباران قرار گرفته و از بین می‌روند.

دو روز پیش هم در یک حمله هوایی، ۵۳ کارخانه مواد مخدر از بین رفت و ۱۸ طالب مسلح نیز جان خود را از دست دادند.

طالبان در پاسخ به این حمله هوایی، به چند مرکز امنیتی در امتداد شاهراه فراهرود حمله کردند و جان نزدیک به ۲۵ سرباز ارتش را گرفتند.

آقای صالحی گفته انگیزه اصلی طالبان از این حمله، انتقام‌جویی از ضربات هوایی دو روز پیش در بکواه و از بین رفتن کارخانه‌های مواد مخدر این گروه بوده است.

این عضو شورای ولایتی فراه باور دارد که طالبان با برقراری صلح در افغانستان، منافع کلان خود از جمله حفظ همین کارخانه‌های تولید مواد مخدر صنعتی که تعدادشان به چندصد مرکز می‌رسد را در خطر می‌بینند.

طالبان علاوه بر کشت و قاچاق تریاک، از این کارخانه‌ها نیز سود زیادی را به جیب می‌زند و بخش قابل توجهی از هزینه‌های جنگ را نیز از همین طریق تأمین می‌کند.

به همین دلیل است که بکواه مهمترین مرکز نظامی و عایداتی این گروه برای طالبان فراه و هلمند است.

طبق گزارش‌های رسیده از این ولسوالی، بیش از ۵۰۰ کارخانه تولید مواد مخدر صنعتی در آن وجود دارد.

  • نویسنده : علی جوادی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24