طالبان در ایام عید قربان آتش بس اعلام کرده‌اند
طالبان در ایام عید قربان آتش بس اعلام کرده‌اند

گروه طالبان اعلام کرده که به مناسبت عید سعید قربان سه روز آتش‌بس می‌کند  در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این تصمیم طالبان استقبال کرده است.

گروه طالبان اعلام کرده که به مناسبت عید سعید قربان سه روز آتش‌بس می‌کند  در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این تصمیم طالبان استقبال کرده است.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته که به همه جنگجویان خود هدایت داده که در سه روز عید قربان از خود هیچ نوع عملیات را علیه نیروهای امنیتی اجرا نکنند.

در اعلامیه آمده:”بخاطری که هموطنان ما ایام مبارک عید را با اطمینان و خرسندی بیشتر سپری نمایند، به همه مجاهدین امارت اسلامی هدایت داده می شود که در سه روز و شب عید مبارک اضحی از طرف خود هیچ نوع عملیات را علیه دشمن اجرا نکنند”.

در اعلامیه آمده که البته اگر از جانب مقابل به طرف شما کدام حمله انجام شد، به آن پاسخ شدید بدهید.

اعلامیه افزوده:”همچنان همه مجاهدین باید متوجه باشند که هیچکس اجازه رفتن به مناطق تحت کنترول دشمن را ندارد و نه افراد مربوط دشمن اجازه دارند که به ساحات ما داخل شوند”.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری کشور نیز از این تصمیم طالبان استقبال کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در توییتر خود نوشته: “رئیس جمهور افغانستان، هم‌چنین هم به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور می‌دهد، تا آتش بس سه روزه را رعایت وتا زمانی که از طرف طالبان، آتش بس نقض نشود، هیچ گونه عملیاتی را در برابر گروه طالبان، انجام ندهند”.

آقای صدیقی افزوده: “دولت جمهوری اسلامی افغانستان، به هدف تامین صلح و ثبات و تحقق آرمان های دیرینه ای مردم ما، تمامی تعهدات خویش را درپروسه‌ی صلح انجام داده وهیچ بهانه ای رابه منظور تداوم خشونت‌ها باقی نمانده است”.

طالبان در حالی تنها سه روز عید قربان را آتش‌بس اعلام کرده که این گروه بر اساس توافقنامه‌ای که با امریکا امضا کرده، متعهد به کاهش خشونت‌ها شده که این کاهش خشونت‌ها باید زمینه آتش‌بس دائمی را فراهم سازد اما گروه طالبان بر خلاف تعهدشان حملات خود را افزایش داده‌اند.

تاکنون دولت افغانستان، سازمان ملل و ناتو بارها از گروه طالبان خواسته که آتش‌بس دایمی اعلام کند اما این گروه گفته است که توقف جنگ پیش از آغاز مذاکرات پیشنهاد غیر منطقی است.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24