طالبان خشونت‌ها را کاهش دهند

سرمنشی عمومی ناتو یک بار دیگر از طالبان خواسته که خشونت‌ها را در افغانستان کاهش داده و توافقنامه صلح با امریکا عملی کنند.

ینس استولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو روز گذشته سه‌شنبه (26 حمل) در یک نشست خبری در مقر ناتو گفته که سطح خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان بلند است.

آقای استولتنبرگ گفته: “ما یکبار دیگر به طالبان صدا می‌کنیم که حملات خود را کم کنند و به تمام معنی به تعهدات خود با امریکا متعهد بمانند، زیرا کاهش خشونت‌ها یگانه راه برای رسیدن افغانستان به صلح دایمی است.”

او تاکید کرده که طالبان به هیچ صورت نمی‌توانند از راه جنگ در افغانستان پیروز شوند.

به گفته او، ناتو به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغان و مردم افغانستان به ویژه در جریان روند صلح ادامه می‌دهد.

نشست وزرای دفاع ناتو امروز چهارشنبه از طریق ویدیو کنفرانس برگزار خواهد شد. محور اصلی این گفتگوها چگونگی مبارزه با ویروس کرونا در کشورهای عضو ناتو و بررسی وضعیت امنیتی جهان خوانده شده است.

ناتو در حالی از طالبان خواسته که توافقنامه صلح با امریکا را عملی کند که زلمی خلیلزاد و جنرال میلر به روز دوشنبه با اعضای دفتر طالبان در قطر و به روز سه شنبه با رییس ستاد ارتش پاکستان در زمینه تطبیق توافقنامه صلح دوحه گفتگو کرده‌اند.

مقام‌های امریکایی می‌گویند که کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان جزی از توافقنامه صلح با امریکا با طالبان است؛ اما این گروه گفته که هیچ گونه کاهش خشونت در برابر نیروهای امنیتی افغانستان را در توافقنامه با امریکا متعهد نشده است.

از سوی هم، دولت افغانستان اعلام کرده که طالبان پس از هفته کاهش خشونت‌ها حملات خود را در افغانستان افزایش یافته و تنها در یک هفته اخیر بیش از 30 غیر نظامی را در سراسر کشور به قتل رسانده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.