صنعت شیشه‌سازی هرات جان تازه گرفته است

صنعت‌کاران شیشه سازی در هرات می‌گویند تلاش دارند تا رونق این صنعت تاریخی را در این ولایت حفظ و گسترش دهند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، در گزارشی که آژانش باختر از وضعیت صنعت شیشه‌سازی دو سال بعد از نگرانی‌ها از رکود این صنعت منتشر کرده، شیشه‌سازان در هرات می‌گویند حرفه‌ی شان روبه‌رشد است.

غلام سخی، فردی که 50 سال عمر خود را در این صنعت گذرانده است، می‌گوید صنعت از پدرش به او مانده و طول 50 سال، تلاش وی بر رونق و حفظ این صنعت تاریخی بوده است.

غلام سخی قدامت صنعت شیشه‌سازی را تا «پنج هزار سال» می‌داند و می‌گوید برای شکوفایی این صنعت کهن و با قدامت هرات تلاش‌های زیادی کرده است.

او که تاکنون در ساخت شیشه‌سازی تزئینی فعالیت دارد، می‌گوید: «در حال حاضر فقط دو کارگاه شیشه‌سازی در هرات وجود دارد و در تلاش رشد بیشتر این صنعت قدیمی هستیم».

با این حال، محمد صدیق میر، کارشناس فرهنگی هرات نیز به این باور است که صنعت شیشه‌سازی از ارزش بالایی برخوردار دارد و باید در راستای زنده نگه‌داشتن این صنعت و سایر صنایع، توجه بیشتری شود.

این کارشناس فرهنگی افزوده که این صنعت یادگاری از دوران تیموریان و دوران غزنویان می‌باشد باید برای این صنعت بازاریابی شود تا به فراموشی نرسد.

کارگاه شیشه‌سازی در هرات تحت حمایت اداره محلی هرات قرار گرفته است.

این کارگاه‌ها حالا دغدغه‌ای از بیکار شدن ندارند و تلاش آنان بیشتر برای رونق و رشد این صنعت در هرات است.

قابل ذکر است که بیشتر شیشۀ تولید هرات به حیث صنایع دستی توسط گردشگران خارجی حین بازدید از این ولایت خریداری می‌شود و همچنان از این صنعت که جنبۀ تزئینی دارد، در دفاتر، خانه‌ها، تالارها، رستورانت‌ها و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود.

منبع خبرگزاری وطن
توسط روح‌الله حیدری
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.