صلح برای انتخابات یا انتخابات برای صلح؟
صلح برای انتخابات یا انتخابات برای صلح؟

به دنبال انتشار بیانیه وزارت خارجه روسیه مبنی بر اینکه تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نتیحه "فشار امریکا" بوده است، عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرایی می‌گوید این موضوع به گفتگوهای صلح با طالبان ارتباط ندارد.

آقای عبدالله، از مشکلات فنی به عنوان دلیل اصلی این تاخیر یاد کرد و گفت علایم این مشکلات به گونه واضح در نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان دیده می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری قرار بود به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ برگزار شود؛ اما با سه ماه تاخیر قرار است که ۲۹ سرطان برگزار شود.

با گرم شدن بحث مذاکرات صلح با طالبان، خبرهایی مبنی بر درخواست امریکا و طالبان برای تاخیر انتخابات ریاست جمهوری منتشر شده بود که از سوی طرفین مذاکره، رد شد.

وزارت خارجه روسیه، اخیرا در بیانیه‌ای شدیداللحن از تاخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتقاد کرد و گفت:”تعویق انتخابات در اثر فشار ایالات متحده بوده؛ زیرا امریکا برای اعمال سناریوی خود در انتخابات افغانستان نیاز به زمان دارد.”

صرف نظر از امکان رقابت یا تقابل ملموس امریکا و روسیه در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان و با عنایت به موضع گیری همسو با امریکای داکتر عبدالله، این پرسش اما به صورت جدی وجود دارد که نسبت صلح و تعویق انتخابات ریاست جمهوری چیست؟ آیا میان آنچه در روند گفتگوهای صلح از سوی امریکا و طالبان در جریان است، با مطالبات و انتظارات دولتمردان افغانستان از انتخابات آینده ریاست جمهوری، ارتباطات و پیوندهای معناداری وجود دارد؟ اگر پاسخ، مثبت است این پیوندها و نسبت ها چیست و با توجه به خواسته ها، اهداف و منافع هریک از طرف های گفتگوهای صلح و همچنین دولتمردان افغانستان، چه تناسب یا تعارضی در آن وجود دارد؟

اشرف غنی؛ رییس جمهوری، هم در کنفرانس بروکسل که از سوی کشورهای کمک کننده به افغانستان برگزار شده بود و هم پس از آن، در سندی که به عنوان نقشه راه صلح افغانستان، منتشر کرد، مدعی شد که برای رسیدن به یک صلح پایدار و عادلانه با طالبان، دست کم نیاز به پنج سال زمان و روی کار آمدن یک دولت منتخب است.

در افغانستان، بسیاری از کارشناسان، این سخن آقای غنی را حمل بر تلاش او برای کسب حمایت غرب در انتخابات آینده ریاست جمهوری و ادامه رهبری او برای پنج سال دیگر کرده و او را متهم نمودند که از روند صلح به منظور تحقق اهداف و منافع سیاسی و انتخاباتی اش، بهره جویی می کند.

شاید به همین دلیل بود که روسیه هم استدلال کرد که اشرف‌غنی مخالف تأخیر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بوده و بر برگزاری آن در موعد مقرر، تأکید می کرده است؛ اما امریکا با اعمال فشار، زمان برگزاری انتخابات را سه ماه به تأخیر انداخته تا سناریوی خود را در زمینه صلح و انتخابات، عملیاتی کند.

اگر این برداشت، درست باشد، اشرف غنی و امریکا هم درباره روند صلح با طالبان و هم در خصوص زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اختلاف نظرهای جدی و عمیقی دارند.

انتخابات برای صلح
از تأکید اشرف غنی بر این نکته که برای تحقق صلح، دست کم پنج سال زمان و یک دولت منتخب، نیاز است، چنین برمی آید که او می خواهد انتخابات به سرعت برگزار شود تا او با این عنوان که برای پیشبرد روند صلحی که آغاز کرده و به تعبیر خودش انجام «کارهای ناتمام» پنج سال دیگر زمان داشته باشد. از این منظر، آقای غنی، خواستار انتخابات است تا صلح را به سرانجام برساند.

صلح برای انتخابات
در نقطه مقابل این دیدگاه اما، نظر امریکا قرار دارد که می خواهد انتخابات به تعویق بیافتد تا روند صلح با طالبان، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به نتیجه برسد؛ این همان چیزی است که زلمی خلیلزاد آشکارا آن را مطرح کرده است. در این زمینه البته ادعاهای دیگری نیز وجود دارد؛ از جمله اینکه خلیلزاد خواستار تشکیل حکومت موقت شده است؛ اما این ادعاها هم از سوی دولت افغانستان، رد شده و هم خلیلزاد آن را تکذیب کرده است.

با این وجود، اینکه امریکا می خواهد پیش از انتخابات ریاست جمهوری، به توافقی با طالبان دست یابد، تقریبا مسلم است. شاید در حال حاضر، تحمیل این نظر که چون صلح می آید، باید انتخابات برگزار نشود تا دولت موقت با حضور طالبان تشکیل شود، قانون اساسی، تعدیل گردد، ساختار جدیدی برای نظام، تعریف شود و… دشوار باشد و برای امریکا هزینه داشته باشد؛ اما در نهایت، وقتی صلح با طالبان، منعقد شود، این رویدادها از نتایج ناگزیر آن خواهد بود.

بنابراین، امریکا می خواهد صلح منعقد شود تا حتی اگر انتخاباتی هم برگزار شد، با حضور طالبان باشد و در نهایت، گزینه مورد نظر ایالات متحده که به احتمال قوی، کسی غیر از اشرف غنی و شاید حتی یک عنصر طالبانی باشد، برنده اعلام شود.

  • نویسنده : علی موسوی
  • منبع خبر : خبرگزاری جمهور