شکسته بندانی که برای بیمار فاجعه به بار می‌آورند

پس از اینکه چند عکس دلخراش از زخم‌های ناشی از شکسته بندی در هرات منتشر شد، حالا ریاست صحت عامه می‌گوید برای برخورد جدی با عاملان این کار وارد اقدام می‌شود.

داکتر اسدالله اوبه‌وال، مسئول بخش بررسی و نظارت اداره صحت ولایت هرات به خبرگزاری وطن24 گفت: “مشکل اساسی اینجاست که این شکسته بندها در کارهای داکتران متخصص هم دخالت می‌کنند و همین قضیه سبب می‌شود برای بیمار مشکلات بیشتری به وجود بیاید.”

او می‌گوید تا کنون با چندین تن از این شکسته بندها برخورد جدی و حتی برای مدتی دکان‌ها یا خانه‌های محل فعالیت آنان مسدود شده است ولی آنان همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

این مسئول صحت عامه هرات در ادامه خاطرنشان می‌کند: “وقتی یک قسمت از بدن دچار شکستگی همراه با زخم می‌شود، این شکسته بندان بدون تجربه یا تخصص در بخش درمان آن، تجویزهای نادرست و غیر استندرد انجام می‌دهند که منجر به وخامت زخم می‌شود.

در عکس‌های منتشر شده، دست یک فرد دیده می‌شود که به دلیل استفاده نادرست از داروهایی که شکسته بند تجویز کرده، وضعیت وخیمی را یافته است.

با همین وجود آقای اوبه وال می‌گوید در سطح شهر هرات حدودا 10 شکسته بندی مشهور فعالیت دارند که بارها تذکرات لازم برای آنان داده شده تا در امور تخصصی داکتران دخالت نداشته باشند.

او تصریح می‌کند مقرره خاصی هم برای منع فعالیت این افراد وجود ندارد و تنها زمانی امکان مسدود کردن مراکز آنان فراهم می‌شود که شکایتی از جانب مردم به دستشان برسد.

علت اصلی اینکه مردم به شکسته بندی‌های سنتی مراجعه می‌کنند، هزینه کم و فوریت درمانی است.

در این میان خیلی‌ها هم نتیجه نمی‌گیرند و در نهایت مجبور به معاینه و درمان شفاخانه‌ها می‌شوند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.