شَقِی؛ تجربه زندگی در بستر رودخانه

شَقِی، روستایی دورافتاده در ولسوالی کشک رباط سنگی هرات که در 35 کیلومتری مرکز این ولسوالی و 15 کیلومتری بندر مرزی تورغندی قرار دارد.

روستایی که زندگی باشندگانش در بستر رودخانه‌ای پیر و فرسوده است که هر از چندگاهی بیدار می‌شود و به همسایگانش که مردم هستند سر می‌زند.

گاهی این رودخانه مهربان و گاهی بی‌رحم میشود اما در اکثر مواقع خشک و بی صدا است؛ به خصوص در فصل تابستان و خزان که کف آن با عرض حدودا 50 متری محل بازی بچه‌ها، قدم زدن و یا قاطر سواری اهالی روستا است.

از اواسط زمستان سال گذشته تا به حال بارندگی‌های سیل‌آوری که در ولایت هرات و به خصوص دامنه‌های شمالی این ولایت به خود دیده، رودخانه‌هایی همچون این رودخانه طغیان کرده و بی‌رحمی خود را به ساکنان اطراف خود نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری وطن24، حاجی غلام حضرت، از بزرگان روستای شقی می‌گوید پس از بارندگی‌های چند هفته و به خصوص چند روز گذشته با وجود اینکه تلفاتی به وجود نیامده ولی زندگی را برای اهالی آنجا که در طول تاریخ همواره در بستر رودخانه بوده، غیر ممکن کرده است.

به گفته او در یک سال گذشته بارندگی‌ها سبب شده تا عرض این رودخانه پهن و بزرگتر شود که منجر شده زمین و خانه‌های زیادی از بین رفته و به این رودخانه بپیوندد.

زمین‌هایی که روزگاری محل تولید کشت گندم آبی و محل درآمد اهالی روستا بوده است.

میرحمزه، یکی دیگر از باشندگان این روستا است؛ ارباب این روستا است و به خوبی از مشکلات مردم آگاه است؛ شاهد این بوده که به دلیل حجم بالای سیلاب‌ها که مسیرها را برای پیوستن به رودخانه برای خود هموار کرده اند، چندین خانه ویران شده و اعضای شان هم آنجا را ترک کرده اند؛ او این وضعیت را دقیقا شبیه وضعیت مردم در زلزله اخیر می‌داند که روزها در خانه و شب‌ها آواره بودند.

می‌گوید مردم یا باید این روستا را ترک کنند و یا هم دیوارهایی استنادی برای مواقعی که سیلاب رخ می‌دهد، ساخته شود؛ او همکاری امارت اسلامی و موسسات را هم برای بازسازی خانه و زمین‌های ویران شده، مهم می‌داند.

این باشنده روستای شقی در ولسوالی کشک رباط سنگی به این فکر می‌کند که بلایای طبیعی در چند سال گذشته، آسیب‌های زیادی را به زندگی مردم آنجا وارد کرده و اگر این روند همچنان ادامه یابد، مردم به ناچار در فکر مهاجرت به مرکز ولایت هرات خواهند بود.

سیلاب‌های بهاری و تا حدی هم زمستانی هرات تنها در ولسوالی کشک رباط سنگی رخ نداده است؛ در ولسوالی‌های مختلف این حادثه طبیعی از خود رد و اثر گذاشته است.

مولوی محمد موسی اشعری، رئیس اداره مبارزه با حوادث طبیعی ولایت هرات می‌گوید بر اثر سیلاب‌های ویرانگر در هفته های اخیر، 300 خانه و صدها جریب زمین ویران شده اند و از کار افتاده اند.

او تلف شدن بین 300 تا 500 راس گاو و گوسفند را هم به تلفات این حوادث علاوه می‌کند.

آقای اشعری می‌گوید در اقدامات فوری و جامعی که با همکاری ادارات ولایت، قوماندانی امنیه و ارتش انجام داده، ضمن نجات، به 150 خانواده کمک رسانی شده است.

مسئول این اداره گفته تیم‌هایش در حال سروی و ارزیابی مناطق آسیب دیده هستند اما روند کمک رسانی همچنان ادامه دارد.

در تازه ترین مورد از مواضع حکومت، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی ضمن پر تلفات و خسارت بودن سیلاب‌های اخیر افغانستان، از امدادرسانی های وزارت دولت در امر مبارزه با حوادث طبیعی خبر داده بود؛ او همچنین از مردم و موسسات خواسته تا به آسیب دیدگان از این حوادث کمک برسانند.

ولایت هرات، منطقه ای سیلاب خیز در کشور است؛ جغرافیایی که با وجود خشکسالی‌های سنگین چند سال گذشته اما معمولا با فصل‌های بهار ویرانگر بوده است.

اما آنچه که بارها مشخص شده، ساخت خانه‌ها در بستر راه‌های منتهی به رود و رودخانه‌ها، عامل آسیب دیدگی مردم بوده است؛ به خصوص در روستاها و ولسوالی‌های دور دست.

منبع خبرگزاری وطن
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.