شورای مصالحه برای گفتگوهای صلح تشکیل خواهد شد

عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی می‌گوید که شورای عالی مصالحه به منظور تعیین چارچوب برای گفتگوهای صلح با طالبان به زودی ایجاد می‌شود.

آقای سیاف که رهبری شورای حراست و ثبات افغانستان را نیز بر عهده دارد، از اعلام هیات مذاکراتی دولت افغانستان استقبال کرده و این هیات را همه شمول و ممثل اراده مردم افغانستان خوانده است.

استاد سیاف در یک پیام ویدیویی تاکید کرده که نمایندگان تمامی اقشار مردم از جمله احزاب، جریان‌های سیاسی، جامعه مدنی، علما، زنان، پیر و جوان در این هیات حضور دارند و او هیچ نقضی در هیات نمی‌بینند.

او گفته، اعضای هیات از منافع مردم افغانستان دفاع می‌کنند، این هیات تمام افغانستان است، برای مردم قوم مهم نیست، بلکه مصالح علیای افغانستان مهم است که در مذاکرات باید حفظ گردد.

همچنین، این رهبر جهادی گفته که شورای عالی مصالحه در حال تشکیل است. این شورا چارچوب مذاکره را برای هیات مذاکره کننده دولت تعیین می‌کند.

او تاکید کرده که هرگونه مخالفت با این هیات از سوی طرف‌های داخلی، مخالفت با روند صلح در افغانستان است.

این در حالی است که هیات 21 نفری دولت برای صلح با طالبان سه روز پیش اعلام شد. این هیات از سوی معصوم استانکزی رییس پیشین امنیت ملی رهبری می شود.

طالبان با این هیات مخالفت کرده‌اند اما وزارت خارجه امریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد این هیات را فراگیر خوانده و از آن اعلام حمایت کرده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.