صادقیه هرات نمازهای جماعت را تعطیل کرد

حوزه علمیه صادقیه ولایت هرات طی نشستی، با ابراز نگرانی از شیوع وسیع کرونا در کشور، برگزاری نمازهای جماعت که شامل نمازهای روزانه و جمعه می‌باشد را در سراسر این منطقه از کشور، تعطیل کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد روحانی، از مسئولان حوزه علمیه صادقیه در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: “ما نسبتا به این باور رسیده‌ایم که خطر کرونا جدی است و مستقیما با جان مردم کار دارد، به همین لحاظ بنا بر نظر داکتر صاحبان و توصیه‌های صحت عامه، تصمیم به تعطیلی موقت هرگونه تجمع حتی نمازهای جماعت را گرفته‌ایم.”

گفته شده این فیصله تا پانزدهم حمل اجرایی خواهد شد و پس از آن در صورت نیاز، تمدید می‌گردد.

به بیان وی، این تصمیم علاوه بر جماعت‌های مذهبی، شامل مراسم تفریحی از جمله چهارشنبه اول سال و روز سیزدهم حمل هم که مردم به تفریح می‌روند، می‌شود.

این چهره سرشناس تشیع در ادامه این اقدام را برگرفته از دستورات دینی می‌داند که باید برای حفظ جان مسلمانان، هر کاری را انجام داد.

او می‌گوید: “اگر ما با عمل خود سبب این شویم که کسی به خاطر این بیماری جان خود را از دست بدهد، گویی که در قتل او شریک بوده‌ایم و به همین خاطر، این اقدام ما، منافاتی را با دستورات اسلامی ندارد.”

وی حتی می‌افزاید: “اگر با این کار سبب مهار کرونا شویم، به ثواب و حسناتی هم دست یافته‌ایم.”

آقای روحانی افزوده هیچگونه مراسمی در زیارتگاه‌های شهر و ولسوالی‌های هرات برگزار نمی‌شود و مردم هم از ورود گروهی به این اماکن جدا پرهیز کنند.

این اولین موضع جدی و قاطعانه یک نهاد معتبر دینی در ولایت هرات نسبت به مقابله با کرونا است.

نهادهای دیگر دینی در هرات تا کنون رای به تعطیلی نمازهای جماعت نداده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.