شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 2704 نفر رسید/ 235 واقعه جدید

وزارت صحت عامه‌ی کشور اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 235 مورد مثبت تازه‌ی ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده است.

وحیدالله مایار سخن‌گوی وزارت صحت عامه امروز (یک شنبه، 14 ثور) در یک نشست خبری گفت که در 24 ساعت گذشته 581 سمپل مشکوک مورد آزمایش لابرتواری قرار گرفته که از آن جمله 235 واقعه در 18 ولایت کشور مثبت تشخیص داده شده‌اند.

مایار اضافه کرد که با ثبت این موارد جدید مثبت، شمار مجموعی مبتلایان به این ویروس، به 2704 تن رسیده است.

براساس گفته‌های مایار؛ از میان واقعات جدید، کابل با 65 مورد، قندهار با 54 مورد، هرات با 19 مورد و پنجشیر با 12 مورد بیشترین واقعات را دارا می‌باشند.

او اضافه کرد که همچنین در این مدت 13 مورد جدید در تخار، 12 مورد در ننگرهار و ده مورد در سمنگان و ده نمونه دیگر غور به ثبت رسیده است.

همچنین 9 واقعه مثبت ویروس کرونا در ولایت بغلان، 7 واقعه مثبت در ولایت میدان‌وردک، 5 واقعه‌ مثبت در بغلان، 5 نمونه بامیان،5 مورد در لغمان، 3 واقعه در سرپل و ولایت های پروان و کنر هر کدام دو واقعه مثبت و فراه و هلمند هر کدام یک نمونه مثبت تشخیص شده است.

مایار همچنین گفت که در 24 ساعت گذشته 13 فرد مبتلا به ویروس کرونا در ولایت‌های غزنی 3 مورد، بلخ 2 مورد، فاریاب 2 مورد، ننگرهار 1 مورد، بامیان 1 مورد، دایکندی 1 مورد، سرپل 1 مورد و خوست 1 مورد فوت کرده‌اند. با ثبت این آمار شمار مجموعی واقعات فوتی در کشور به 85 نفر افزایش یافت.

سخن‌گوی وزارت صحت خاطر نشان کرد که در یک شبانه روز گذشته 14 تن در ولایت‌های هرات، ننگرهار و لغمان بهبود یافته‌اند که با این آمار، شمار مجموعی بهبودیافتگان به 345 تن می‌رسد.

مایار در ادامه صحبت‌های خود به تحقیق میدانی این وزارت اشاره کرد و گفت زمانیکه ویروس شدیداً در گردش اجتماعی می‌باشد و ما به سمت نقطه اوج در حرکتیم.

مایار علاوه کرد که این وزارت از 500 تن با تفاوت جنسیتی و سنی در چندین روز به شکل تصادفی سمپل رپید یا سریع گرفته‌اند که از این میان 260 تن آنان در مرحله اول مثبت تشخیص شده‌اند.

او با بیان‌اینکه دقت تشخیص در تِست سریع دقیق نمی‌باشد، گفت که در مرحله دوم از میان 160 تن 156 تن آنان مثبت قطعی تشخیص شده‌اند.

براساس گفته‌های مایار؛ بیشترین تعداد این افراد ناقلین سالم بوده و اعراض و اعلایم این ویروس را از خود بروز نداده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.