شعارهای ضد اسرائیلی در نمازهای جمعه و برگزاری مسابقه بایسکل رانی

در نمازهای جمعه این هفته که مصادف با روز جهانی قدس بود، اسرائیل به عنوان پشتوانه اصلی تمامی گروه‌های تروریستی دنیا معرفی شد.

به گزارش وطن24، گفته شده فلسطین چندین دهه است که گلاویز با حامی اصلی تروریستان است و بر هر مسلمان آزاده‌ای واجب است تا از این مسلمانان دفاع کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد روحانی، خطیب نماز جمعه مسجد جامع صادقیه ولایت هرات با تقبیح معامله قرن، خواست که حقوق بلا معامله مسلمانان فلسطین در نظر گرفته شود و اشغال این کشور به پایان برسد.

به گفته او، ملت مظلوم فلسطین در عرصه های مختلف مورد بی توجی و ظلم قرار گرفته اند و باید مسلمانان جهان برای نجات آنان وارد کار شوند.

او بی تفاوتی در این مورد را نادرست دانست و بیان کرد چنین اقداماتی میتواند سبب شود تا همچنان این کشور در اشغال باقی بماند.

وی معامله قرن را طرحی ننگین و صلحی نمادین دانست که دامنه اشغال کشور فلسطین را وسیع تر کرده و ظلم را بر مسلمانان آنجا بیشتر میسازد.

علاوه بر این در نماز جمعه مسجد جامع جغاره هرات، به صراحت مطرح شد که روند تروریسمی که در سطح جهان وجود دارد، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم مرتبط با رژیم صهیونیستی است.

حجت الاسلام والمسلمین جواد رجب زاده، خطیب این نماز جمعه بیان کرد در افغانستان هم آثار جنایات تروریسم صهیونیستی وجود دارد و مردم و حکومت افغانستان باید از این مسائل آگاه باشند.

به گفته او، 72 سال است که این ملت در رنج و مصیبت به سر میبرند و حداقل کار مسلمانان آزاده جهان، اعلان بیزاری از رژیم اسرائیل است.

در همین حال در مسجد جامع محمد رسول الله(ص) شهر هرات به فلسفه اشغال فلسطین پرداخته شد و تاکید گردید که روز جهانی قدس به منظور دفاع از ملت مظلومی است که همانند افغانستان تجربه ستم و ظلم را داشته و دارد.

به بیان مولوی غلام محمد مصوون، خطیب این مسجد جامع، نباید روز جهانی قدس را از آدرس و مربوط به یک کشور خاص دانست؛ این روز برای دفاع از مسلمانان و به خصوص مظلومان فلسطینی است.

در همین حال شورای اخوت اسلامی ولایت هرات به مناسبت روز جهانی قدس، مسابقه بایسکل سواری را برگزار کرد.

محمدشاه انوری، یک تن از برگزارکنندگان این برنامه می‌گوید: خوی و خصلت ورزشکاران، بنا بر مرام پهلوانی و جوانمردی است، و همین خصلت دفاع از مظلوم را به بار میاورد.

به بیان او این مسابقه با همین انگیزه و ارسال پیام به کل جهان در جهت دفاع از مظلومان فلسطینی برگزار شده است.

آقای انوری تعداد اشتراک کنندگان در این مسابقه را 80 نفر عنوان کرد که از ولسوالی انجیل تا مسجد جامع جغاره به رقابت پرداختند.

به دلیل شیوع ویروس کرونا در هرات، برنامه روز جهانی قدس نسبت به سالهای گذشته متفاوت بود.

مردم ولایت هرات هم در نمازهای جمعه که فرصت مناسبی را دست یافته بودند، به شعارهای ضد اسرائیلی پرداختند.

 

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.