شش و نیم میلیون شهروند افغانستانی مهاجر هستند
شش و نیم میلیون شهروند افغانستانی مهاجر هستند

مقام های وزارت مهاجران و عودت کنندگان افغانستان در روز جهانی پناهنده از مهاجر بودن بیش از 6 و نیم میلیون شهروند افغانستان در جهان خبر دادند.

مقام های وزارت مهاجران و عودت کنندگان افغانستان در روز جهانی پناهنده از مهاجر بودن بیش از ۶ و نیم میلیون شهروند افغانستان در جهان خبر دادند.

همزمان با روز جهانی پناهندگان، مسئولان در وزارت مهاجران و عودت کنندگان گفتند، که افغانستان نزدیک به ۶ و نیم میلیون نفر مهاجر در سراسر جهان دارد که بیشتر آنان در ایران و پاکستان زندگی می کنند.

رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجران و عودت کنندگان گفته است، که تنها در پاکستان ۲٫۴ میلیون و در ایران ۲٫۵ میلیون شهروند افغانستانی حضور دارند که شماری از آنان به گونۀ غیرقانونی در این کشورها زندگی می‌کنند.

بر اساس معلوات وزارت مهاجران افغانستان، حدود ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی در کشورهای اروپایی، ۵۰۰ هزار نفر در امریکا و استرالیا و همچنان ۵۰۰ هزار تن دیگر در امارات متحدۀ عربی زندگی می‌کنند.

این در حالی است که یک گزارش تازۀ ادارۀ امور مهاجران سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که افغانستان، سوریه، ونزوئلا، سودان جنوبی و میانمار از کشورهای هستند که دو – سوم جمعیت آواره‌ها را دارند.

یادآوری می کنیم، که روز جهانی پناهندگان نخستین بار در سال ۲۰۰۱ برگزار شد و هرسال در ۲۰ جون با هدف کلی افزایش آگاهی در مورد چالش‌هایی که پناهندگان در سراسر جهان با آن روبرو هستند و اطمینان از نیازهای حمایتی و پشتیبانی آنان برگزار می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24