سیلاب در غور جان هفت تن را گرفت/خسارات وارده به مردم بالاست
سیلاب در غور جان هفت تن را گرفت/خسارات وارده به مردم بالاست

مسئولان در ریاست مبارزه با حوادث طبیعی در ولایت غور می‌گویند هفت تن در این ولایت در اثر سرازیر شدن سیلاب جان باخته و ده‌ها خانه و زمین‌های زراعتی هم ویران شده است.

مسئولان در ریاست مبارزه با حوادث طبیعی در ولایت غور می‌گویند هفت تن در این ولایت در اثر سرازیر شدن سیلاب جان باخته و ده‌ها خانه و زمین‌های زراعتی هم ویران شده است.

جمعه خان باختری، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت غور به خبرگزرای جمهور گفت: “از روز گذشته تا کنون بارندگی زیادی در این ولایت صورت گرفته است.”

به گفته او در اثر افزایش باران در بیشتر مناطق غور سیلاب جاری شده و تلفات و خساراتی بالایی برجاری گذشته است.

وی می‌افزاید تا کنون پنچ تن در ولسوالی ساغر و دو تن دیگر هم در ولسوالی شهرک در اثر سیلاب جان باخته اند.

باختری در ادامه افزود خسارات مالی “بی‌حد” است؛ تا کنون ۱۵۰ خانه مسکونی به طور کامل تخریب شده و ده‌ها باغ زراعتی در مناطق مختلف غور هم از بین رفته است.

او علاوه می‌کند همچنین پلچک‌ها و راه‌های رفت و آمد هم در بعضی مناطق از بین رفته و تیم‌های اداره مبارزه با حوادث طبیعی و موسسات همکار در حال سروی و کمک رسانی به مناطق که دسترسی دارند، هستند.

از سوی هم، نثاراحمد کوهین، یک تن از فعالان مدنی در غور می‌گوید: “دولت به جز شهر و یک ولسوالی، در اکثر مناطق غور و ولسوالی‌های سیلاب خیز و دوردست این ولایت دسترسی ندارد.”

به بیان وی احتمال دارد خسارات در این مناطق “بیش از اندازه” باشد ولی آمار و معلومات درست به علت عدم دسترسی خطوط تلفن و تحت تحریم بودن مردم در این مناطق روشن نمی‌شود.

او خسارات سیلاب را بیش از اندازه می‌داند و می‌گوید حتی در برخی نواحی شهر هم با افزایش سیلاب جاده‌ تخریب شده و برخی خانه‌های مسکونی هم فرو ریخته است.

وی علاوه می‌کند مردم غور در کوچکترین بحران، به دلیل عدم امکانات و محروم بودن این ولایت، همیشه متقبل خسارات و تلفات جانی زیاد و می‌شوند و این محرومیت سالهاست رفع نمی‌شود و دولت هم این ولایت را فراموش کرده است.

در همین حال، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در غور هم از خسارات به وجود آمده ناشی از سیلاب در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند.

این کاربران با انتشار عکس‌های مناطق مختلف این ولایت، بی‌توجهی نسبت به کمک رسانی به مردم را فاجعه بار می‌خوانند.

غور از ولایت‌های نسبتا سرد و کوهستانی کشور به شمار می‌رود.

به دلیل جنگ و ناامنی شدید در کشور و در این ولایت، غور نسبتا محروم مانده و پروژه‌های بزرگ اکتشافی در آن از سوی دولت کمتر راه اندازی شده است.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24