سنگ تهداب پارک صنعتی و اشتغال زایی جوانان در میدان وردک گذاشته شد
سنگ تهداب پارک صنعتی و اشتغال زایی جوانان در میدان وردک گذاشته شد

مسوولان در وزارت صنعت و تجارت سنگ تهداب اولین پارک صنعتی را در ولایت میدان وردک گذاشته و برای 20 شرکت صنعتی زمین توزیع کردند.

مسوولان در وزارت صنعت و تجارت سنگ تهداب اولین پارک صنعتی را در ولایت میدان وردک گذاشته و برای ۲۰ شرکت صنعتی زمین توزیع کردند.

به گزارش خبرگزاری وطن۲۴، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۱ ثور) گفت: “پالیسی اقتصادی امارت اسلامی خود کفایی کشور است و ما امروز با افتتاح این پارک صنعتی یک قدم به سوی خود کفایی اقتصادی برداشتیم و تلاش داریم تا کشور را در آینده نزدیک هر نگاه خود کفا سازیم.”

وی حمایت از صعنت‌کاران و تجاران در اولویت پالیسی امارت اسلامی قرار دارد و گفت:” ما توزیع زمین برای صنعت کاران را به شکل منظم آغاز کردیم تا هنوز هم ۱۰۰ نمره زمین برای صنعت‌کاران توزیع شده و امروز هم برای ۲۰ صنعت‌کار در این پارک زمین توزیع می‌شود”.

یکی از مشکلات اساسی صنعت‌کاران در افغانستان همواره کمبود برق می‌باشد که طی ۲۰ سال گذشته این مشکل همچنان حل نشده است.

اما در این زمینه سرپرست وزارت صنعت می‌گوید که “ما تلاش داریم درآینده نزدیک مشکل ۱۵۰۰ مگاوات برق را از طریق آب، آباد و آفتاب حل کنیم.”

آقای عزیزی از مردم خواست که استفاده از تولیدات داخلی را در اولویت خویش قرار دهند.

وی همچنان اضافه کرد صنعت‌گران و تاجران رقابت را بالا برده و اجازه ندهند که دیگر هیچ اقلامی از خارج کشور وارد گردد.

در ادامه، سید عبدالعظیم قریشی، رئیس پارک‌‎های صنعتی وزارت صنعت و تجارت گفت:” پارک صنعتی ولایت میدان وردک در محدود ۲۰۰ جریب و ۶۷ نمره زمین می‌باشد که ۲۶ نمره آن به صنعت‌کاران توزیع شده است”.

وی بیان داشت: به اساس پالیسی اقتصادی امارت اسلامی با تاجران و صنعت‌گران همراه می‌باشد و در طول ۸ ماه تلاش شده که سهولت‌ها بیشتر برای آنان به وجود آید.

در همین حال انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در این مراسم گفت: خود کفایی افغانستان متکی به صنعت‌کاران است و بدون صنعت ما نمی‌توانیم پالیسی‌های اقتصادی خویش را عملی بسازیم.

وی با بیان اینکه افغانستان یک کشور زراعتی است افزود تا هنوز سکتور زراعت ما رشد نکرده که در کنار همه دلایل دیگر، یکی از دلایل آن عدم رشد صنعت می‌باشد.

 

او افزود در سال جاری با آنکه میزان صادرات ما بیش از یک میلیارد دالر بوده اما میزان واردات ما ۱۰ میلیارد دالر است یعنی هنوز هم ما یک دالر فروش داریم و ۱۰ دالر خرید که این وضعیت تلاش‌های همه‌جانبه را می‌‎طلبد که با ایجاد چنین پارک‌های صنعتی این وضعیت را تغیر دهد.

او تاکید کرد آسان‌ترین راه کاهش واردات رشد صنعت است تا نیازمند‌های داخلی ما برآورده شود.

رحیم الله سمندر رئیس عامل اتاق صنایع افغانستان گفت: افتتاح اولین پارک صنعتی در ولایت میدان وردک برای کاریابی و افزایش تولیدات داخلی را مفید واقع خواهد شد.

وی با بیان اینکه، این پارک باید درآینده وسعت پیدا کند از مسوولان وزارت صنعت و تجارت خواست که برای صنعت‌‎کاران زمین بیشتر توزیع کرده و در قسمت مشکلات برق و بانکی صنعت‌کاران و تجاران تلاش کنند.

این پارک صنعتی در ولایت میدان وردک درحالی افتتاح می‌شود که درحال حاضر در سراسر کشور ۴۸ پارک صنعتی دیگر فعال هستند.

  • منبع خبر : خبرگزاری جمهور