سنگ تهداب نخستین انستیتوت زعفران افغانستان در هرات گذاشته شد

به گزارش خبرگزاری وطن24، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در مراسم تهداب‌گذاری این انستیتوت گفت: “انستیتوت زعفران افغانستان به ارزش 58.8 میلیون افغانی تا پایان سال 1398 ساخته می‌شود.”
وی افزود که این نهاد، اولین و مجهزترین انستیتوت در افغانستان خواهد بود که برای بررسی علمی و معیاری به منظور ترویج، تحقیق، مسائل پالیسی و بازاریابی زعفران ایجاد می‌شود و تمام بخش‌های زعفران از پرورش تا بازاریابی را مورد پوشش قرار می‌دهد.
آقای درانی یادآور شد که نقش این انستیتوت در ترویج و تحقیق، بازاریابی و معیاری‌سازی کامل پرورش، برداشت و پروسس زعفران و میکانیزم‌های بازاریابی و رشد، فوق‌العاده خواهد بود و ما را در تطبیق طرح پنج ساله‌ انکشاف زعفران افغانستان، کمک می‌کند.
وزیر زراعت هم‌چنان گفت که پیش از این، آمارها حکایت داشت که میزان حاصلات زعفران در هرات، 12 تُن است، اما حالا خبر خوش نتیجه‌ سروی‌های خانه‌به‌خانه است که صورت گرفته و نشان می‌دهد اندازه‌ی تولید زعفران در هرات، در سال 1397، بیش از 15 تُن بوده است.
در همین حال، محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون مقام ولایت هرات در همایش تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفت: “حاصلات زعفران هرات، در سال روان، 100 درصد افزایش یافته، است زیرا در سال 96 حاصل زعفران هرات هفت تُن بود، اما حالا به 15 تن و 32 کیلو گرام رسیده است.”
از سویی هم آقای درانی از افزایش کشت‌زارهای زعفران در هرات نیز خبر داده ابراز کرد که این کشت‌زارها به 30 هزار جریب رسیده است.
وزیر زراعت رشد چشم‌گیر زعفران را نویدی خوشی برای آینده‌های روشن اقتصادی برای ولایت هرات و در نهایت افغانستان دانست.
او گفت که در بخش فروش زعفران افغانستان به ترکیه نیز پیش‌رفت‌های خوبی صورت گرفته است و قرار است مرجع بزرگ دیگری برای صدور این حاصل با ارزش زراعتی ایجاد شود.
هم‌چنان در این زمینه محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون مقام ولایت هرات گفت که ترکیه به معیارهای بین‌المللی، زعفران افغانستان خریده و به نام افغانستان صادر می‌کند.
با تأیید پیش‌رفت‌ها در کار فروش زعفران افغانستان به ترکیه، داکتر علی چنار، همآهنگ‌کننده‌ کمک‌های ترکیه در افغانستان، در همایش تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفت: “پیش از این زعفران را از اسپانیا خرید می‌کردیم، پس از این به دلیل کیفیت خوب و سهولت اقتصادی، از افغانستان خرید می‌کنیم.”

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.