سلیم پیگیر در گفتگو با وطن24؛ نشست دوحه تاثیرگذار بود/قانون اساسی نیاز مهم کشور است

سلیم پیگیر، آگاه سیاسی می‌گوید که به رغم تاثیرگذاری نشست دوحه و مشابه این نشست‌ها بر اوضاع افغانستان اما مهم‌ترین اولویت حکومت باید نگاه به داخل و تلاش برای اقتدار داخلی و رفع چالش‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری وطن24، آقای پیگیر نشست سوم دوحه درباره افغانستان را مهم ارزیابی کرده و می‌گوید از این جهت که هیئت امارت اسلامی برای اولین بار در این نسشت اشتراک کرد، می‌تواند دریچه‌های گسترش روابط با جهان را باز کند.

وی علاوه می‌کند که رهبری ذبیح‌الله مجاهد که هر روز با رهبر امارت اسلامی در گفتگوی نزدیک است، ترکیب هیئت افغانستان را سازنده‌تر کرد و قطعا نتایج مثبت هم در پی خواهد داشت.

او اما تاکید دارد که حاکمان امروز افغانستان مسئولیت دارند تا تلاش مضاعف برای بهتر کردن وضعیت معیشتی و اقتدار داخلی افغانستان کرده و اقتدار کامل داخلی را به ارمغان آورد.

«این نشست‌ها مهم است اما مهم‌تر از آن رسیدگی به وضعیت داخلی است. امارت اسلامی مسئولیت‌های مهمی در قبال مردم دارد که با ایجاد قانون اساسی و فکر اساسی درباره باز کردن مکاتب دخترانه به آن رسیدگی شود.»

به بیان آقای پیگیر، در حال حاضر نیاز جدی به حاکمیت قانون اساسی در کشور است که در پرتو آن نیازمندی‌ها و چالش‌ها تعریف شود و مردم هم اعتماد بیشتر از امروز به نظام پیدا کنند.

وی علاوه می‌کند که اقتدار از داخل به دست می‌آید و باید توجه جدی به چالش‌ها در کشور شود؛ آن زمان است که افغانستان با اقتدار به این‌گونه نشست‌ها می‌رود و یا هم اصلا نیازی به برگزاری این‌گونه نشست‌ها ندارد.

وی در اخیر تاکید کرد که باید همه‌ی مردم افغانستان «یک مشت واحد» شوند و برای تغییر وضعیت و گذر از چالش‌ها تلاش کنند؛ مسئولیت حکومتی‌ها در این بخش جدی‌تر است.

این درحالی است که ذبیح‌الله مجاهد، رئیس هئیت اعزامی امارت اسلامی به قطر گفت که کشورهای اشتراک کننده متعهد شدند تا با برداشتن محدودیت‌های بانکی و اقتصادی همکاری‌‌ها با افغانستان را بیشتر و عمیق‌تر کنند.

مجاهد در حاشیه این نشست با نمایندگان کشورهای مختلف جهان نیز دیدار و روی موضوعات مختلف رایزنی کرده است.

بیشتر در این‌جا:

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.