سرک پخته برای مردم غور به یک آرزو تبدیل شده
سرک پخته برای مردم غور به یک آرزو تبدیل شده

برخی از اعضای شورای ولایتی غور از معیاری نبودن سرک‌های این ولایت ابراز نارضایتی دارند.

آنان می‌گویند سرک‌های آسفالت شده تنها در مرکز شهر محدود می‌شود و دیگر نقاط این ولایت از این خدمات محروم مانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری وطن۲۴، محمد مهدوی عضو شورای ولایتی غور می‌گوید: “تنها در مرکز ولایت غور دوازده کیلومتر جاده آسفالت وجود دارد و در دیگر نقاط این ولایت سرک‌های خامه درجه دو و بعضا دست ساخته خود مردم موجود است”.

به گفته او شاهراه‌هایی که ولایت غور را به دیگر ولایات کشور وصل می‌کند فاقد کمترین کیفیت هستند و عمدتا سنگلاخ می‌باشند.

وی می‌گوید در محلات دور دست ولایت غور بیشتر سرک‌های ابتدایی، غیر معیاری و دست ساخته خود مردم است.

وی بیان می‌کند با این همه برنامه ملی میثاق شهروندی تحت حمایت وزرات احیا و انکشاف دهات در روستاها و ولسوالی‌های غور برنامه‌هایی را جهت بهبود وضعیت سرک‌ها انجام داده اند.

این عضو شورای ولایتی اضافه می‌کند از جمله کارهای میثاق شهروندی در بخش سرک سازی، بهبود در زیر بنای سرک‌ها و وصل کردن بعضی قریه‌ها به مرکز شهر و ولسوالی‌های این ولایت به شمار می‌رود.

مهدوی تصریح می‌کند با عملی شدن این برنامه ها تا حدودی مشکلات خرابی سرک ها از قریه جات برداشته شده است.

در همین حال عبدالمجید صمیم رئیس فواید عامه ولایت غور می‌گوید: “ولایت غور از ولایت های کوهستانی و صعب العبور کشور می باشد که همین مساله باعث کم توجهی مقامات مرکزی در بخش سرک سازی این ولایت شده است”.

او می‌گوید تنها شهر فیروز کوه دوازده کیلومتر سرک اسفالت شده دارد و دیگر مناطق این ولایت تمامی سرک ها خامه یا “جِغِلی” می باشد.

او بیان می‌کند بعضی سرک های خامه و جغلی در این ولایت دست ساخته بوده و هیچ کاری در راستای بهبود و ترمیم آنها صورت نگرفته است.

وی افزود پلان اسفالت شاهراه های کابل – غور به طول ۱۰ کیلومتر و همچنان هرات – غور به طول ۱۱٫۷ کیلومتر در حال جریان است و به زودی تکمیل خواهد شد.

آقای صمیم علاوه می‌کند برخی مؤسسات خارجی در خصوص سرک سازی و ترمیم راه های رفت و آمد مردم در این ولایت فعالیت های کوچکی انجام داده اند که در سال روان تعطیل شده است.

به بیان وی برنامه ملی میثاق شهروندی در ولایت غور بیشتر متمرکز در بخش آبرسانی بوده و جهت بهبود وضعیت سرک های این ولایت کاری انجام نداده است.

ولایت غور از ولایت‌های کوهستانی و نسبتا محروم کشور به شمار می رود.

فعالان مدنی و مقامات دولتی غور بارها حکومت مرکزی را به کم کاری در این مساله متهم کرده و می گویند سرک سازی در ولایت غور کم انجام شده و این امر نشان دهنده بی توجهی مسئولان ارشد حکومت نسبت به این ولایت است.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24