زنان هرات خواستار افزایش حضور زنان در گفتگوهای صلح و ختم جنگ در کشور شدند
زنان هرات خواستار افزایش حضور زنان در گفتگوهای صلح و ختم جنگ در کشور شدند

شماری از زنان فعال هرات کنفرانسی را تحت عنوان "نگرانی زنان پیرامون گفتگوهای صلح" در این ولایت برگزار کرده از روند گفتگوهای صلح ابراز نگرانی کردند.

شماری از زنان فعال هرات کنفرانسی را تحت عنوان “نگرانی زنان پیرامون گفتگوهای صلح” در این ولایت برگزار کرده از روند گفتگوهای صلح ابراز نگرانی کردند.

به گزارش سایت خبری وطن۲۴، معصومه جامی، یکی از زنان فعال مدنی در هرات می‌‌‌گوید: کمرنگ بودن حضور خانم‌ها در گفتگوهای صلح کشور نگرانی‌های زیادی را در میان بانوان کشور به وجود آورده است.

وی بیان داشت خانم‌ها نیمی از پیکر جامعه بوده باید سهم فعال برای زنان در گفتگوهای صلح داده شود و این حق زنان است.

او در ادامه یادآور شد تعویق افتادن نشست استانبول نگران کننده بود و باعث افزایش خشونت‌ها در کشور شده است.

خانم جامی گفت بعد از توقف گفتگوهای صلح میان دولت و طالبان در سرتاسر کشور جنگ‌ها شدت پیدا کرده و هر روز شهروندان کشور جان‌های شان را از دست می‌دهند.

به گفته این فعال حقوق زن نشستی که قرار است در ترکیه برگزار شود باید هر دو طرف درگیر جنگ حضور داشته باشند و در صورتی که این نشست یک طرف برارگزار شود هیچ معنای ندارد.

در همین حال مونسه حسن زاده، معان اجتماعی مقام ولایت هرات می‌گوید: اگر طالبان درحکومت سهیم شود باید همه دست آوردهای زنان که در طول ۲۰ سال گذشته به دست آمده حفظ شود.

او افزود زنان در طی چند سال گذشته به پیشرفت‌های زیاد دست یافته و نباید نادیده گرفته شود.

خانم حسن زاده در ادامه از کمرنگ بودن نقش زنان در گفتگوهای صلح به شدت ابراز نگرانی کرده و خواهان توجه حکومت در این زمینه شد.

قبل از این هم در هرات زنان نسبت به کم رنگ بودن نقش شان در گفتگوهای صلح ابراز نگرانی کردند.

 

  • نویسنده : حسن شریفی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24