زلمی خلیزاد به دوحه و کابل سفر می‌کند

وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دور تازه سفر خود به قطر و افغانستان را آغاز کرده است.

وزارت خارجه امریکا گفته که این دور سفر آقای خلیلزاد دو روز پیش آغاز شده است.

هدف از این دور سفر خلیلزاد، تقویت دیدگاه ایالات متحده مبنی بر بهترین راه برای پایان دادن به درگیری‌ها، گردهم آمدن طرف‌ها و مذاکره درباره توافق در مورد آینده سیاسی افغانستان اعلام شده است.

به گفته اعلامیه، هم اکنون خلیلزاد در دوحه حضور دارد و در مورد تطبیق توافقنامه با هیات طالبان گفتگو می‎کند.

در اعلامیه تاکید شده که آقای خلیلزاد در این دیدارها با هیات طالبان در باره اقدامات لازم برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از جمله کاهش قابل توجه خشونت‌ها گفتگو می‌کند.

اعلامیه افزوده که آقای خلیلزاد پس از دوحه به کابل خواهد رفت و در آنجا نیز با مقام‌های ارشد دولتی دیدار خواهد کرد تا بتواند اقداماتی را که دولت افغانستان برای آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی باید انجام دهد، بررسی کند.

در اعلامیه آمده که ایالات متحده متعهد است تا از خواست مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی برای دستیابی به یک توافق سیاسی که جنگ چهل ساله در این کشور را به پایان برساند، حمایت کند.

وزارت خارجه امریکا گفته که امریکا برای دست‌یابی به توافق سیاسی که تضمین کند افغانستان دوباره هرگز به‌عنوان پناهگاه تروریزم بین‌المللی تبدیل نشود، متعهد است.

این در حالی است که به دلیل افزایش حملات از سوی طالبان پس از توافق صلح این گروه با امریکا و به ویژه پس از انجام حملات خونبار کابل و ننگرهار، رییس جمهور غنی هفته گذشته دستور از سرگیری عملیات‌های تهاجمی برعلیه طالبان را صادر کرد.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.